Peníze, o které zažádali pořadatelé mistrovství na začátku února, by měli posloužit k úhradě výdajů spojených s doprovodným programem šampionátu, který by mělo stát organizační výbor celkem osmdesát milionů korun.

Podle krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursy ale není jasné, zda pořadatelé šampionátu opravdu peníze o které žádají dostanou. Žádost totiž budou ještě schvalovat krajští zastupitelé a zdaleka ne všichni jsou tomuto kroku nakloněni.

„Pokud budeme mít k dispozici přesný přehled toho, na co budou tyto peníze použity nebudeme s tím mít problém. Pokud by ale mělo jít jen o dalších patnáct milionů korun vhozených do černé díry mistrovství světa, tak s tím souhlasit nebudeme,“ řekl Deníku krajský zastupitel a předseda zastupitelského klubu Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta.

Pokud zastupitelé dotaci schválí, vezme krajský úřad peníze ze své rozpočtové rezervy, která obvykle slouží k tomu, aby mohl Liberecký kraj reagovat na případné nepředvídatelné události. „Je mi proto divné, že organizátoři akce takového rozsahu si vzpomenou čtrnáct dní před začátkem šampionátu na to, že jim chybí nějaká finanční suma,“ dodal Martin Půta.

Krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa v tom však problém nevidí a je připraven návrh podpořit. „Jsem jednoznačně pro. Žádný větší podnik se totiž na území kraje i celé republiky nekoná,“ řekl radní.

K dotaci, kterou budou projednávat zastupitelé se pro Deník vyjádřil také mluvčí organizačního výboru šampionátu Zdeněk Soudný. Podle něj totiž rozhodně nejde o dalších patnáct milionů, které pohltí organizace mistrovství světa v klasickém lyžování. „Ta věc je již dlouhodobě domluvená a jediné co se stalo, je skutečnost, že to kraj bude projednávat teprve teď. Poskytnutí této dotace řešil organizační výbor s Libereckým krajem již na podzim minulého roku. Nejde tedy o žádné peníze navíc,“ vysvětlil Zdeněk Soudný.