Po úspěšných vystoupeních českého běžce Lukáše Bauera a jeho polské kolegyně Justyny Kowalczykové se dá očekávat větší zájem o šampionát především u českých a polských fanoušků. Poslední slovo určitě neřekli ani Norové. Po včerejším prvenství Pettera Northuga ve skiatlonu se jako mávnutím proutku začali v ulicích města objevovat příznivci, oblečení do národních barev království.

„Mnoho lidí k šampionátu přitáhlo také slavnostní zahájení, které vysílala Česká televize. Porvat jsme se naopak museli s tím, abychom lidem, kteří se do Liberce chystali, vysvětlili, že zde není žádná kalamita, ale pouze kalamitní stav a že to neznamená, že se do Liberce nedostanou, ale pouze to, že město nasadilo na odklízení sněhu speciální síly. V tom nám média udělala trochu medvědí službu,“ řekl Deníku tiskový mluvčí organizačního výboru šampionátu Zdeněk Soudný.

Mluvčí přesto přiznal, že s neustávajícími přívaly sněhu měli organizátoři během prvních dní mistrovství plné ruce práce. „S velkou nápomocí jsme se setkali ze strany města, které nám pomáhalo s odklízením sněhu před oběma areály. To je myslím pro Liberečany dobrá vizitka. Uvnitř areálu nám zase neskutečně pomohli dobrovolníci, kteří opravdu dřeli na tom, aby byl sníh odklizen z míst, kde neměl co dělat,“ poznamenal Zdeněk Soudný.

Ve stínu šampionátu naopak zůstaly některé doprovodné programy. Například průvod s lampióny před radnicí totiž přilákal jen pár desítek rodičů s dětmi. Na vině bylo ale spíše nešťastné naplánování této akce. Během minulého týdne totiž mnoho Liberečanů odjelo i s dětmi z města pryč na jarní prázdniny.