Navzdory všem potížím, mocenským přesunům i nepříznivému veřejnému mínění. „Kdo bude chtít šampionát poškodit, bude se nejdřív muset utkat se mnou,“ burácel včera premiér Mirek Topolánek.

Blíží se rok, co ji po návrhu ministryně Kuchtové „instaloval“ do funkce místo Romana Kumpošta, který na šampionátu pracoval téměř deset let. „Kdybychom nezasáhli, dnes bychom už jen zahlazovali stamilionové dluhy. My jsme se rozhodli mistrovství uspořádat,“ dodal Topolánek.

Přestože audit i zpráva revizní komise Svazu lyžařů odmítly pochybení předchozího Kumpoštova vedení, otázky po skutečných potížích Topolánek odvracel jen arogantními útoky. „Už to, že se vláda musela šampionátem zabývat, je pro mě totální ztráta důvěry,“ řekl jen na vysvětlenou k zabezpečení více než miliardového podniku.

„Teď nevidím žádné problémy s profinancováním ze strany ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,“ reagoval na žádosti ministra Ondřeje Lišky. „Byla to jeho neinformovanost, která vedla k zavádějícím spekulacím.“

Ondřej Liška včera na tiskové konferenci chyběl, podle Topolánka neměl čas… Předevčírem však ostře protestoval proti tomu, aby Neumannová jmenovala svým zástupcem otce své dcery a svého partnera Josefa Jindru. Před rokem totiž slíbila, že se on ani jeho firmy na mistrovství podílet nebudou.

„Dohodu jsem neporušila. Na desetiletou spolupráci s panem Jindrou jsem pyšná,“ pravila Neumannová. „To, že mi pomáhá, neschovávám. Ale veškerá podpisová práva mám já, ke smlouvám nad 200 000 korun se přidávají liberecký primátor Kittner a zástupci Svazu lyžařů.“

Mezinárodní lyžařská federace už schválila program, na 660 místech se začnou prodávat vstupenky.