S Ještědem na dohled se provoz na dálnici z Prahy zužuje do jednoho pruhu. Sněhová fujavice zasypala ten druhý, který bude sloužit jen k cestě k veseckému běžeckému areálu. „Bude prohrnutý, to zvládneme, nebojte,“ uklidňuje Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí organizátorů.
O první medaile pojedou ženy 10 km klasickou technikou. Dnes v 10 hodin tady začne skutečně naostro světový šampionát v klasickém lyžování.

Největší sportovní akce na českém území v moderní historii. A rozhodně také nejdražší. Všechny náklady mohutně podpořené státními penězi stoupají až k celkovým 2,5 miliardy korun. Už včera se ve Vesci jela poprvé kvalifikace běžeckých závodů. Exotičtí účastníci však budili spíš soucitný úsměv než obdiv. V hledišti se ztrácela jen hrstka fanoušků. Počasí, kvalita pole, ale také vstupenky za 200 Kč.

A také stále spíš pošmourná nálada ve městě. „Většina místních jen nadává. Na změny, omezení v dopravě, a přiživuje tak negativní mediální obraz,“ mrzí Jindřicha Martince, šéfa tělovýchovné katedry místní Technické univerzity. „Na mistrovství se těší jen opravdoví sportovní fanoušci a těch je málo.“

Optimistické odhady hovoří o maximálně stu tisících diváků za celý jedenáctidenní program dvaceti soutěží. Na nedávno skončený světový šampionát v alpském lyžování se vydalo do mnohem hůře dostupného Val d´Isere ve Francii třikrát tolik lidí. Jen mimochodem, lístky tam byly zdarma. Tady stojí nejlepší místa na skoky na lyžích 1500 korun.

Okolo poledne v centru města bylo jen hodně sněhu. Žádné zácpy ani karamboly. Pouze billboardy, plakáty a taky medailové pódium na náměstí Edvarda Beneše naznačovaly mistrovský ruch. Jenže Liberec má školní prázdniny a mnoho obyvatel opustilo město. A na příští týden vyhlásily školy úsporný režim. „Kdo nechce, do školy nemusí,“ vzkázaly žákům z obav před dopravními komplikacemi.

Nejvíc asi nakonec táhl večerní koncert legendárních rockerů Deep Purple. Vystoupili spolu s Karlem Gottem v rámci slavnostního zahájení v Tipsport areně.

Sněhu je nakonec víc, než by se líbilo

Nad Libercem svítá a lidé se chystají do práce. Na autobusovou zastávku ovšem neběží. Dokonce ani nejdou. Doslova prodírat se musí kupami sněhu, které leží všude, na chodnících, u krajnic, na cestách. Autobusy a auta se ranní silnicí doslova plouží, kdo jede rychleji než 20 km/h, riskuje smyk.

Cizinci, kteří sem přijeli na mistrovství světa v klasickém lyžování, si tak myslí, že zavítali do severské studené metropole. Přitom tolik sněhu tady Liberečtí nepamatují, ani když zapátrají v paměti několik let zpátky. „Tyhle kopce sněhu, to je dar od pánaboha. Chtěli na mistrovství pořád sníh, tak ho mají, ale je ho až příliš,“ popsala situaci paní Hana tak, jak ji vidí většina obyvatel Liberce.

Lidé se v Liberci rozdělili na dvě skupiny: na ty, kteří hory sněhu vítají s úsměvem, a na ty druhé, kteří bílé vločky proklínají. Někteří z nich proklínají navíc i celé mistrovství. Organizační tým si totiž podle slov mnoha obyvatel města hraje na něco, čím ve skutečnosti není.

„Cesty ke sportovištím i do areálu ve Vesci jsou protažené a perfektně upravené, dá se tady projet autem bez problémů. Jakmile ale dojedete deset metrů za sportoviště, veškerá úprava terénu končí. Vše je naaranžováno jen tak, aby to vypadalo. My, kdo bydlíme kousek za Ještědem, máme vůbec co dělat, abychom se dostali domů,“ řekl Deníku Antonín Dostál. Má za to, že vše vychází vstříc cizincům a sportovním fanouškům, ale na sto tisíc libereckých obyvatel jako by se mělo na 14 dnů zapomenout.

„V ulicích je všechna technika a lidé, sotva sníh ale vypluhujeme, nové sněžení za námi uzavře cestu,“ reaguje na výhrady části svých spoluobčanů Ladislav Šimerda z Technických služeb města Liberce. V ulicích Liberce je podle Šmerdy na sedmdesát úklidových vozů a stejně tolik lidí, kteří uklízejí sníh ručně.

Primátor města Liberec Jiří Kittner včera večer dokonce musel vyhlásit sněhovou kalamitu na místních komunikacích. Šampionátu by se to prý nemělo nijak dotknout.

A ještě ho přibude

V severočeské krajské metropoli sněží již od soboty a ještě vlastně nepřestalo. Obloha je polojasná či zatažená a skoro nepřetržitě se z nebe sypou vločky. Několikrát za den se strhne sněhová vánice. Meteorologové navíc slibují stejné počasí na několik dalších dnů. Dnes má být nad Libercem oblačno až zataženo, dopoledne má sněžit jen občas, odpoledne a večer meteorologové očekávají opět trvalejší sněžení.

Také pátek i víkendové dny budou zatažené a zasněžené, napadnou další centimetry sněhu. Teploty se mají pohybovat pod nulou. „V neděli se bude oteplovat, lze očekávat, že bude stále velká oblačnost a vyskytne se občasné sněžení. Teploty se budou přes den pohybovat od minus čtyř stupňů do nuly,“ řekl Deníku Jan Českého hydrometeorologického ústavu. Havelka, meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu.

Tomáš Nohejl, Šárka Škapiková