Na první ostrý závod se sice přišlo podívat již více než pět tisíc diváků, jejich přítomnost však v ulicích města nebyla nijak znát. Mnozí Liberečané totiž těsně před šampionátem město opustili a odjeli na jarní prázdniny a cizinců zatím nepřijelo tolik, kolik by si organizační výbor a majitelé ubytovacích kapacit či restaurací představovali.

Situace se však může již dnes odpoledne dramaticky změnit. To pravé lyžařské šílenství totiž může ve městě pod Ještědem zažehnout případný úspěch Lukáše Bauera v běhu na 15 kilometrů klasicky. Zatím tak má absence té správné mistrovské horečky na obyvatele města spíše pozitivní vliv. Navzdory přívalům sněhu totiž zatím téměř bezchybně funguje městská hromadná doprava. Autobusy a tramvaje dopravního podniku přijíždějí do svých stanic vesměs na čas a lidé se v nich nemusejí tlačit.

Klidná je zatím i situace v dopravě. Podle tiskové mluvčí severočeské policie Jarmily Hrubešové se kolony tvořily pouze před startem slavnostního zahájení mistrovství světa v liberecké Tipsport areně. „Před dnešním večerním vystoupením slovenské kapely Elán proto apelujeme na návštěvníky kulturních a sportovních akcí v Tipsport areně, aby v době konání šampionátu parkovali na záchytném parkovišti P1 na rychlostní komunikaci I/14 do Jablonce nad Nisou. Přímo z parkoviště se totiž do arény pohodlně dostanou kyvadlovou dopravou,“ vysvětlila Jarmila Hrubešová.

Mnoho práce se šampionátem zatím nemají ani zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Podle tiskové mluvčí Kristýny Fejfarové ošetřili za celý den pouze jednoho mladého muže, který zkolaboval v areálu na Ještědu a jeho stav si vyžádal transport na do Krajské nemocnice v Liberci.

Samotné zahájení světového šampionátu bylo víceméně tradiční přehlídkou tanečních figur, hrajících barev a hudby. Celkové vyznění ceremoniálu výrazně vylepšila gradující atmosféra, kterou podpořila národní hymna v podání Karla Gotta i velmi příjemné zakončení celého večera, jenž obstarala legendární skupina Deep Purple. Spokojenost tak nakonec vládla mezi návštěvníky i samotnými sportovci.

„Na šampionátech není podobný styl zahájení obvyklý. Setkali jsme se ale s velmi pozitivními ohlasy. Reprezentanti některých zemí byli například velmi nadšeni z krasojízdy vlajkonošů. Například Italové, ve chvíli kdy kolem nich projížděla národní vlajka, doslova bouřili,“ prozradil mluvčí organizačního výboru Zdeněk Soudný.