Přímo z místa konání se ohlásil MICHAL LAMPLOT, sportovní ředitel Organizačního výboru FIS MS Liberec 2009, s jehož odpověďmi na otázky oficiálních webových stránek libereckého šampionátu se můžete seznámit.

Jaký byl tedy první den konference FIS?

V programu bylo asi zásadní jednání komise běžeckých disciplin, kterého jsem se zúčastnil a na němž se mluvilo o směřování běhu jako sportovní disciplíny. Poté se chystala zasedání jednotlivých subkomisí. Na nich se budou nejspíš měnit pravidla běhu. Jde o to, aby odpovídala realitě, kterou se běžecké lyžování v současné době vyvíjí.

Nepřišla řeč také na problémy Lukáše Bauera v průběhu Světového poháru a jeho rozporování pravidel?

Vůbec ne, to už je podle mne uzavřená věc. Tady se o tom nikdo nebaví.

Takže úvodní náplní konference FIS byly jen běhy?

Pro nás bylo nejvýznamnější setkání s Jürgem, Lickertem, Rostem a Bjoerkestolem. Řešilo se finální rozvržení stadionu ve Vesci v průběhu mistrovství světa, prošli jsme si návrh tzv. „mix-zón“, probrali jsme nutný počet mazacích kabin a další podrobnosti. Takové ty technické detaily, kterých si diváci mnohdy ani nevšimnou, ale pro nás jsou velmi důležité.

A jak vůbec vypadal přílet do Kapského Města? Byla uvítání, oficiality, „červené koberce“?

Vůbec ne, přílet proběhl v klidu. A taky bez nepokojů, o kterých se u nás píše. Nikde jsme si ničeho nevšimli, snad jen, že jsme byli vyzváni, abychom při cestě městem jezdili taxíky. Večer jsme šli ale pěšky a všude panoval klid. Večer byl welcome drink, zahájil ho prezident FIS GianFranco Kasper. A pak probíhala příjemná konverzace s delegáty konference…

… kteří se jistě živě zajímali o přípravy na MS v Liberci…

Tak, pravda, zeptali se, ale bylo to příjemné povídání, spíše takové to neformální „jak to jde“ a podobně. Hodně účastníků konference FIS se už do Liberce těší, obzvláště po letošní zimě, která lyžování příliš nepřála.

Jak se prezentují noví uchazeči o budoucí MS? Probíhá nějaká velká intenzivní přesvědčovací kampaň?

Všichni tu mají stánky a „prodávají“ se prostřednictvím toho, co je v jejich zemi nejznámější. Takže Harrachov tu má klasické české pivo, stejně tak Němci zde mají německé pivo, Itálové víno. A všichni přivezli své lyžařské hvězdy - už jsem zahlédl Malysze, který lobuje za Zakopané, stejně jako Zorziho, který je ikonou Val di Fiemme.

A program na další dny?

Začínají komise, které nás zajímají nejvíc - běžecká, kombinace a skoky. Tam budeme mít prezentace a hodně práce, takže se určitě ozveme s dalšími novinkami. (so, hl)