Na to jsme se zeptali jednoho ze zhruba tisícovky dobrovolníků, kteří s přípravou a hladkým průběhem MS pomáhají.

Jak vypadá průměrný den dobrovolníka?
Jak kdy. Den předem se dohodneme s vedoucím, co se ten den bude dělat a kam se půjde. Pracujeme ve dvou směnách, ta první začíná ráno zhruba hodinu před prvním závodem nebo tréninkem. Druhá směna začíná odpoledne hodinu po skončení závodu.

Co dobrovolníci konkrétně dělají?
Záleží na tom v jaké sekci pracují. Naše sekce má na starosti marketing, takže rozdáváme reklamní materiály, různé tleskačky, balónky, papírové vlaječky nebo tetování na tváře. Pracujeme také ve stáncích, kde prodáváme pohledy, kalendáře, plakáty nebo odznaky. Jiné sekce třeba kontrolují návštěvníky a jejich vstupenky, štípají lístky. Nebo třeba dobrovolníci ze sekce nazvané Atache doprovázejí sportovce. Pak jsou samozřejmě dobrovolníci, kteří mají na starost úpravu tratí a můstků.

Jak je pro vás mistrovství náročné?
Nejnáročnější byly přípravy před začátkem MS, začínali jsme všichni v půl deváté ráno a pak jsme do pěti nebo do šesti připravovali areály. Dělalo se kompletně všechno, stavěly se ploty, přidělávali jsme na ně reklamy, byl to jak se říká záhul. Teď už je to oproti prvnímu týdnu celkem odpočinková a příjemná záležitost, práce je pochopitelně méně.

Stihnete si šampionát také užít jako diváci?
Určitě, jako dobrovolníci máme k dispozici všechny výhody, můžeme se dívat na jakýkoliv závod, máme přístup na všechna dobrá místa kam veřejnost nesmí, takže se nemusíme tlačit mezi diváky. Máme i fotky se sportovci, dostaneme se prostě do zákulisí šampionátu, a to je pro nás zážitek.

A co ty negativní stránky, co se vám na šampionátu nelíbí?
Z celkového pohledu organizace občas vázla. Jednou jsme museli čekat v minus šesti stupních a za vytrvalého sněžení asi dvě hodiny, než se přivezly reklamy, které jsme museli navěsit. Ale rozhodně si nechci stěžovat, práce mě baví, člověk si užije legraci, seznámí se s novými lidmi. Když skončíme, jdeme třeba společně do hospody. A když už tady mistrovství jednou máme, přeji si, aby dopadlo dobře. Ze začátku to nevypadalo, ale teď se zdá, že to nakonec bude úspěšné mistrovství. Přijeli diváci, ve městě je cítit ta správná atmosféra a i počasí se nakonec umoudřilo.