„Jsou to poslední bytové jednotky, na které nám dá někdo peníze, i poslední šance, jak byty postavit,“ konstatoval promátor Liberce Jiří Kittner. Do bytů se po mistrovství nastěhují senioři a stavby budou sloužit jako domy s pečovatelskou službou.

Původní návrh na financování výstavby se začal hroutit v listopadu loňského roku. Město chtělo postupovat obdobně jako při předcházející stavbě 192 bytů ve stejné lokalitě. „Skončila možnost spolufinancovat výstavbu bytů za pomoci prostředků Evropské unie získaných prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj,“ stojí v materiálech vypracovaných libereckým odborem ekonomiky.

„Dále se podstatně zkrátila doba, za kterou musí být byty postaveny tak, aby mohly sloužit svému prvotnímu účalu, tedy ubytování účastníků mistrovství,“ stojí dále ve zprávě odboru. Město bude splácet úvěr 14 let a k oddlužení dojde až na konci roku 2023.

Podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau, která dlouhodobě sleduje hospodaření obcí, patří Liberec k nejzadluženějším krajským městům. Zejména v poměru ke svému majetku navíc je Liberec na pomyslném žebříčku jedničkou. Celkový dluh činí 2,16 miliardy.

Podle přepočtů společnosti Czech Credit Bureau dluží každý Liberečan 22 tisíc korun a zadluženost města stále stoupá. Magistrát však uvádí jiné číslo. Podle něj vychází zadluženost Liberce na obyvatele na zhruba 12 677 korun, a proti stavu k roku 2005 klesla.