Nově zvolení liberečtí zastupitelé se sejdou poprvé ve čtvrtek 25. listopadu v 17.00 hodin. Hlavní program je sice jednoduchý, ale podle všeho bude trvat hodně dlouho, než jej naplní. Budou totiž volit primátora, jeho náměstky a zbylé členy rady.

Pokud bude volba tajná, mohlo by se stát, že někdo z koaličních stran neodvolí tak, jak se předem s ostatními dohodl. A to může přinést netušené komplikace. Například se může přihodit, že radu zastupitelé nezvolí celou. Pak by nemohla ale vládnout.

Klíčové se tedy stane rozhodnutí zastupitelů, jestli budou vedení města vybírat tajnou volbou, kdy se nepozná, kdo jak hlasoval. Anebo jestli si nově zvolení zástupci Liberečanů překvapivě odhlasují volbu veřejnou. „Jsme pro volbu tajnou. Podle mne je totiž tajná volba pilířem demokracie,“ řekl Jiří Šolc (Liberec občanům), kandidát na náměstka pro školství a kulturu. „Pokud by chtěl někdo prosadit volbu veřejnou, pak budeme hlasovat proti,“ doplnil Šolc.

Tajnou volbu považuje za zásadní i dosavadní primátor Jiří Kittner (ODS), jehož stranu voliči poslali do opozičních lavic. „Doposud vždy radu a primátora zastupitelé vybírali tajnou volbou. Platí zde schválený volební řád,“ zdůraznil. Podobný názor zastávají také komunisté. „Platí starý volební řád. Jestli nová koalice začne svou činnost jeho změnou, aby mohli hlasovat veřejně, pak si nevěří její členové ani sami mezi sebou. Jak jim potom mají věřit voliči?“ zeptala se Dana Lysáková (KSČM).

Naopak budoucí primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) nevidí ve veřejné volbě nic nedemokratického. „Zastupitelé zastupují občany, nehlasují sami za sebe. Proč by tedy volba nemohla být veřejná? Ještě se o tom poradíme. My nic netajíme. Budeme hlasovat podle toho, jak jsme se dohodli,“ uvedl.