A to i přesto, že Poslanecká sněmovna v prosinci schválila pozměňovací návrh poslance Zdeňka Škromacha (ČSSD) na navýšení rozpočtu na sociální služby o 3,8 miliardy na úkor důchodů a nemocenské.

Podle původně sestaveného rozpočtu měla částka pokrývající veškeré sociální služby v republice činit pouze 3 miliardy oproti loňským 6,8 miliardám korun. To by pro provozovatele prakticky jistě znamenalo konec.

„Nakonec to naštěstí dopadlo takhle. I tak ale budeme mít v letošním roce co dělat, abychom vystačili,“ upozornil ředitel Domova důchodců v Českém Dubu Radim Pochop na fakt, že dotace budou letos v přibližně stejné výši jako v loňském roce 2009, kdy ústavy počítaly doslova každou korunu.

„Už vloni jsme dostali výrazně méně peněz, zhruba o 45 až 50 procent, než v roce 2008. Bylo to těžké, ale myslím si, že když letos dostaneme stejně, dokážeme udržet fungování domova v rozsahu, v jakém funguje dnes.“

Ani v tomto roce si však provozovatelé sociálních služeb nebudou moci dovolit žádné větší investice. Mnoho z nich přitom působí ve starších budovách, které potřebují opravy a jiné zásahy jako sůl. „Sídlíme v historické budově, opravit potřebujeme fasádu, hodilo by se nám i zateplení. V současné době na to však můžeme zapomenout. Budeme rádi, když zajistíme samotný provoz,“ poznamenala ředitelka libereckého Jedličkova ústavu Hana Peldová.

To, že by prošel původní návrh a sociální služby v celé republice dostali jen tři miliardy, si nedokázal představit nikdo. „Jedná se o ohrožení celé sítě sociálních služeb nejen v našem kraji, ale v celé České republice. Taková částka vystačí na tři až čtyři měsíce provozu,“ nešetřil tehdy silnými slovy krajský radní pro sociální resort Pavel Petráček s tím, že jen příspěvkovým organizacím Libereckého kraje by v rozpočtu chybělo neuvěřitelných 160 milionů korun.