Za první polovinu letošního roku bylo totiž na základě dat z programu nazvaného Auditsoftware kázeňsky postiženo celkem deset úředníků. Deník o tom informoval tajemník libereckého magistrátu Marek Řeháček. Pokud se bude jejich prohřešek opakovat, hrozí jim výpověď.

„Je to překvapivé. Celá záležitost totiž byla výrazně medializována a zaměstnanci o tom, že budeme tento program do jejich počítačů instalovat, věděli. Přesto někteří pracovali s aplikacemi, které se úplně nevázaly k výkonu jejich povolání,“ řekl Deníku tajemník s tím, že nejčastěji šlo o různé typy her.

„Do jisté míry to tolerujeme. Například v pauzách na oběd. Tam, kde se ale ukázala větší míra zneužívání služebního počítače, jsme to řešili personálně, tedy finančně. “ dodal tajemník.

Program nazvaný Auditsoftware začal liberecký magistrát používat především kvůli výraznému nárůstu komunikace mezi radnicí a vnějším světem po internetu. Program totiž zaznamenává dobu, po kterou jednotliví pracovníci aktivně pracovali na internetu či v jednotlivých programech služebního počítače.

Auditsoftware dokáže upozornit také na to, zdali si úředník do služebního počítače nenahrává vlastní aplikace. „Nedozvíme se sice takové podrobnosti, jaké psali texty či komu posílali poštu, na to nemáme ani jako zaměstnavatel právo, ale z výsledků, které by nám měl Auditsoftware přinést, bychom chtěli především dále redukovat počty jednotlivých aplikací na služebních počítačích,“ dodal Marek Řeháček. Ty stojí podle tajemníka město každoročně vysoké částky, přičemž nejsou často zcela využívány.