„Moc jsme se toho sice nedozvěděli, ale aspoň jsme se chvilkami pobavili,“ zhodnotil jeden ze starších posluchačů besedu v liberecké Krajské vědecké knihovně s lídry politických stran.

Debatu Českého rozhlasu řídil známý moderátor Martin Veselovský a pozval na pódium lídry všech stran, které by podle posledních průzkumů rozhlasu překročily magickou, leč nedostačující hranici pro úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dva poslanci se ale debaty zúčastnili jen virtuálně, protože kvůli sněmovně nemohli dorazit osobně (Foto: Deník/ Petr Šimr).

Odpovídali na dotazy ale i přesto, že jejich místa za jmenovkami zůstala u stolu prázdná. Jejich slova přenášela rozhlasová technika. O zábavu publika se skutečně někteří postarali vrchovatě. Jeden z debatujících politiků dokonce ve druhém pádu slova cyklostezky (cyklostezek) vyslovil několikrát tvrdošíjně písmeno – s – , tudíž se v jeho podání cyklostezky proměnily v cyklostesky. Asi proto, že se nad jejich nedostatečným množstvím často cyklistů zmocňuje stesk.

“Silnice R 35? Můj názor je jasný. Je jedno, jak se rozhodne, ale ať už se rozhodne. A hlavně rychle,“ prohlásil virtuální účastník debaty, poslanec a lídr ODS Zdeněk Mach. Podobný názor vyslovil i bývalý hejtman, lídr za Věci veřejné v kraji Petr Skokan, k nelibosti Martiny Pokorné ze Strany zelených.

„Já se liším od názorů mých stranických kolegů ve vedení Libereckého kraje. Osobně jsem pro jižní variantu silnice, která je jednak levnější a navíc i šetrnější k přírodě,“ nechal se slyšet ze sněmovny poslanec a lídr ČSSD Pavel Ploc. „Ale to víte, my jsme demokratická strana, ostatní členové mají jiný názor. A ty nepřesvědčím,“ dodal.

Někteří perlili i u dotazu, zda by měly být věznice ekonomicky nezávislé, tedy s povinností vězňů pracovat. Zatímco Marie Nedvědová za KSČM vysvětlovala, že práce není ani pro lidi, kteří se ničím neprovinili, Petr Skokan se pochlubil věznicí ve Stráži pod Ralskem.

„Doporučuji všem, aby se jeli podívat do věznice ve Stráži pod Ralskem. Patří k těm, kde v republice vězni nejvíc pracují,“ řekl Petr Skokan. Martin Veselovský se tak nestačil divit, kam až se debata rozvinula. „Počkejte, pane Skokane, vy nás teď zvete na exkurzi do věznice?,“ ptal se bývalého hejtmana.

Hodně času věnovali politici boji proti korupci a předraženým veřejným zakázkám. Zatímco se mnozí seriózně nořili do ožehavého problému, případně citovali z volebních programů svých stran, opět zazářil Pavel Ploc.

„Jak to, že jsou naše dálnice o třetinu dražší než v Německu nebo Rakousku? Měli bychom se od našich sousedů hodně učit, ostatně jsme až do roku 1980 byli v jednom státě,“ zapletl se trochu do letopočtů poslanec.

Občas ujel i lídr TOP 09 v kraji Václav Horáček. S vážnou tváří přesvědčoval sál, že by o veřejných zakázkách měli rozhodovat také prostí občané. Ti by seděli v komisích při výběrových řízeních.

„Takže podle vás, pane Horáčku, by obyčejný občan rozhodoval o tom, která firma dostaví jadernou elektrárnu Temelín?,“ žasl Martin Veselovský. „No, nebo někdo z opozice,“ bránil se Horáček.