„Na základě této mapy se rozhodneme, na kterých základních školách kuchyně zachováme a kde zůstanou pouze výdejny jídel,“ řekl Deníku náměstek primátora pro vzdělávání, sport, kulturu a cestovní ruch Ondřej Červinka.

Celý systém tak bude postaven na tom, že tam, kde se město rozhodne vytvořit pouze výdejny jídel, nebude již dále investováno do nových technologií a zařízení kuchyně.

„Ve své podstatě již tento systém v Liberci funguje. Například kuchyně ze Základní školy Ještědská dováží jídlo do několika dalších škol. Chceme aby podobný systém fungoval na všech školách ve městě,“ poznamenal Ondřej Červinka.

Kuchyň Základní školy Ještědská, kterou provozuje společnost Gastron, by tak mohla získat další zákazníky. Zatím vaří celkem pro šest základních škol a během jednoho dne zde uvaří více jak dva tisíce jídel.

Podle slov vedoucí Zuzany Vaníčkové je navíc vybavena pro nepřetržitý provoz a již v současné době splňuje evropské normy.

Zavádění nového systému bude podle náměstka primátora Ondřeje červinky přesto postupné.

„Na některých školách totiž byly kuchyně rekonstruovány tak, že vyhovují evropským normám, přitom ale kapacitně nestačí na úlohu centrální kuchyně. Takové samozřejmě nezrušíme a výdejny z nich budou až opět zestárnou,“ dodal náměstek.