Bití budou příští rok všichni, úředníci snižováním platů i liberecké příspěvkové organizace. Pro některé možná bude úder, který jim zasadí radnice krácením rozpočtu, smrtelný.

Především obě profesionální divadelní scény, Naivní divadlo a Divadlo F. X. Šaldy, už řadu let nemají kde brát, nemají koho propustit. „Několik roků hospodaříme na rozdíl od divadel v jiných městech se stejným příspěvkem od města. Na letošní rok jsme dostali přes 11 milionů korun. Už nyní šetříme, kde se dá,“ podotkl ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava. „Nechci komentovat návrh rozpočtu, vyjádřím se, až bude rozpočet schválený,“ doplnil.

Ředitel Divadla F. X. Šaldy Martin Otava doufá, že se mu ještě podaří s vedením radnice vyjednat lepší podmínky pro třísouborovou scénu. „Jsem manažer, nikoliv kouzelník. Pokud bychom měli pro příští rok přijít o avizovaných 5 milionů, neumím si představit, jak budeme dál existovat,“ prohlásil ředitel Martin Otava.

Divadlo dostává od města na rok něco přes 70 milionů korun. Už před třemi lety, kdy bylo nuceno šetřit, propustilo vedení divadla na 30 lidí. „Nemůžeme snížit premiéry, to bychom ochudili naši nabídku a přišli bychom o předplatitele,“ řekl Otava.

Jak doplnil ředitel, nemá už koho propustit. Například v orchestru by muzikanti u velkých oper chyběli, a divadlo by si je muselo najímat možná i za víc peněz. „Věřím, že vedení města bude chtít splnit svůj koaliční slib, jímž se zavázalo, že zachová v divadle tři soubory, činohru, operu a balet,“ poznamenal Martin Otava s tím, že divadlu se letos podařilo vydělat na tržbách o necelé dva miliony víc zvýšením počtu diváků doma v Liberci. „Je to mimořádný úspěch, zvedli jsme návštěvnost o 12,5 tisíce diváků,“ doplnil.

Radnice vysvětluje tvrdé škrty tím, že město má 2 miliardy dluhů, nemá ani korunu na investice a musí šetřit všude. Proto počítá na příští rok s příjmy a výdaji 1,564 miliardy korun. Krátí rozpočty příspěvkových organizací až o 15 procent, na mzdy zaměstnanců počítá jen s 68 procenty z toho, co bylo letos. „Je to ale jenom návrh, budeme o něm ještě diskutovat,“ řekl primátor Jan Korytář.

Kde budou škrtat

O několik milionů by měly přijít vedle obou profesionálních divadel také další organizace:
- Botanická zahrada
- Zoologická zahrada
- Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou
- Městská policie Liberec
- Komunitní středisko Kontakt Liberec, to nedostane ani korunu