Město Liberec si bude muset na tento rok pořádně utáhnout opasek. Kvůli nižším daňovým příjmům, způsobeným hospodářskou krizí, totiž z loňského roku může počítat jen s přebytkem 2 miliony korun.

„Ve skutečnosti jsme v minulém roce ušetřili 5,5 milionu korun. Jenže z této sumy budeme muset ještě něco zaplatit, takže skutečný přebytek dělá jen 2 miliony,“ upřesnil primátor Jiří Kittner (ODS). „Posílení rozpočtu na letošní rok o tuto částku je téměř zanedbatelné. Oproti přebytkům v hospodaření v minulých letech jsou dva miliony úplné minimum,“ doplnil.

Vedení města při tvoření rozpočtu na minulý rok počítalo s poklesem daňových příjmů. Peněz z vybraných daní ale nakonec přiteklo do liberecké pokladny ještě méně.

„Návrh rozpočtu počítal s poklesem daňových příjmů o 150 milionů korun. Ve skutečnosti byl však propad těchto příjmů celých 177 milionů,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Martin Korych.

Jak doplnil primátor, konkrétní čísla z hospodaření za první měsíce tohoto roku ještě vedení města nemá na stole. Všechno ale napovídá, že potěšitelná data to nebudou. „Zprávy o oživení ekonomiky se zatím v praxi moc neprojevují,“ podotkl Jiří Kittner.

S kartami může zamíchat letiště

Podle primátora Jiřího Kittnera může do rozpočtu města na tento rok ještě udělat nikoliv zanedbatelnou díru kauza libereckého letiště. Jestliže zastupitelé města prodej neodsouhlasí, pak bude v rozpočtu na tento rok chybět 105 milionů korun. Zisk z prodeje totiž zastupitelé zahrnuli předem do letošních příjmů.

„Uvidíme, jak se zachovají zastupitelé při hlasování o prodeji letiště, když v rozpočtu na tento rok dopředu schválili oněch 105 milionů korun, které chceme právě prodejem získat. Zajímalo by mě, kde tuto sumu vezmeme, pokud bychom prodej letiště neodsouhlasili. A budu se těšit na to, co zastupitelé v takovém případě navrhnou. Neboť podle zákona nesmíme hospodařit s minusovým rozpočtem,“ ironicky utrousil primátor.

Do výběrového řízení na prodej letiště se přihlásil jediný zájemce, podnikatel Petr Turek. Nabídl za celý areál 104,9 milionů korun, tedy prakticky stejnou částku, jakou město jako minimální požadovalo. To, kdy budou zastupitelé o osudu letiště rozhodovat, primátor odmítl prozradit předem. Je možné, že to bude už na nejbližším zastupitelstvu na konci května.

„Když jsme schvalovali rozpočet na letošní rok, byla tam položka oněch 105 milionů korun uvedená mezi příjmy. V návrhu rozpočtu ale nebylo napsáno, že jde o zisk z prodeje letiště. Stálo tam prodej pozemků. Proto jsme s klidným svědomím rozpočet schválili,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libereckého kraje, šéf klubu libereckých zastupitelů za ČSSD Martin Sepp.

„Hned, jak jsme se dozvěděli, že jde o prodej letiště, upozornili jsme Radu města, že naši zastupitelé budou proti,“ doplnil s tím, že je na Radě města, aby předložila alternativy, kde vzít tuto sumu, pokud by prodej letiště zastupitelé neschválili.