Úřady obcí s rozšířenou působností, mezi něž patří i Magistrát města Liberec, tak nebudou moci přijímat žádosti o občanské průkazy a cestovní doklady, ani nebudou moci vydávat již vyhotovené cestovní doklady.

„Chtěli bychom požádat občany, kteří potřebují podat žádost o cestovní pas a občanský průkaz nebo si vyzvednout cestovní pas v tomto týdnu, aby přizpůsobili svou návštěvu úřadu této skutečnosti, protože v pátek a v sobotu nebudou tyto služby veřejnosti v provozu,“ řekla Deníku Dagmar Slezáková z tiskového oddělení libereckého magistrátu.

Tento krok je nutný pro přípravu nových služeb v rámci e–governmentu. Jde například o základní podmínku pro vybudování centrálního registru obyvatel. Systém bude také po překlopení spolehlivější a rychlejší.

Služba e–government by měla občanům i podnikatelům umožnit jednat s úřady prostřednictvím internetu. Odpadly by tedy osobní návštěvy úřadů a zbytečné papírování. Elektronická komunikace se státem funguje podobně jako elektronické bankovnictví, které zná mnoho lidí ze současnosti.

Takzvaný e-government ale nabídne víc. Těší se na něj především podnikatelé, kteří jsou dnes přesyceni nadbytečným papírováním.
„Podnikatelé rádi splní povinnosti, které jim stát ukládá, ale nechtějí ztrácet čas na úřadech,“ říká o projektu elektronické státní správy Vladimír Šiška, tajemník Hospodářské komory ČR.

Přestože se jedná především o službu lidem, elektronizace státní správy se vyplatí i státu samotnému. „Pokud data spravuje každý úřad zvlášť, je to neefektivní. Centralizace údajů, kterou e–government přinese, sníží náklady státu,“ říká vedoucí projektu eStat.cz Edvard Kožušník.