Více než půl milionu však můžeme rovnou odečíst. V budově totiž ještě stále sídlí Městské informační centrum a za měsíční pronájem město zaplatí novým majitelům 169 tisíc měsíčně.

Budova stojí na lukrativním místě v samotném středu Liberce, navíc v těsné blízkosti centra všeho dění, u radnice. Důvody, proč se město rozhodlo pro prodej, přiblížil Martin Korych, tiskový mluvčí libereckého magistrátu. „Jde o dlouhodobý proces snižování počtu administrativních budov. V dlouhodobém horizontu jde o výhodnou operaci, neboť současný stav je pouze dočasný,“ vysvětlil Martin Korych.

Kromě toho pak dodal, že od samého počátku byl celý proces plánován tak, že nájemní smlouvu město uzavřelo pouze na tři měsíce, přičemž město Liberec již nájem za tyto měsíce zaplatilo z výnosu z prodeje budovy. „Po třech měsících bude Městské informační centrum přemístěno do jiných prostor, které zůstávají v majetku města,“ upřesnil Korych.

Jako neefektivní nakládání s městským majetkem však vnímá tento počin Jan Korytář, opoziční zastupitel za Stranu zelených. Prodat a pak platit? „Nepřijde mi vhodné nejdříve majetek prodat a poté za něj platit nájem,“ sdělil svůj názor Jan Korytář, který se zdržel hlasování o prodeji budovy. Při hlasování o prodeji však podle svých slov netušil, že město bude v budově platit nájem. „V tom případě bych byl rozhodně proti,“ dodal Korytář.

Při hlasování se našel i zastupitel, který rovnou hlasoval proti. „Myslím si, že tak lukrativní budova v centru města by se dala prodat za mnohem více peněz,“ vysvětlil svůj nesouhlas Radomil Mrklas, zastupitel za Stranu pro otevřenou společnost Liberec (SOS Liberec).

Proč ne dražba?

Navíc se mu nelíbilo, že na prodej město vyhlásilo výběrové řízení, a ne dražbu. I tou by se podle něj prodejní cena zvedla. Prodej budovy, kde sídlí Městské informační centrum, nepovažuje za dobré řešení ani další opoziční zastupitelka, a to MUDr. Ivanka Kolomá, rovněž z SOS Liberec. Jednak je shodného názoru, jako Radomil Mrklas, že by se budova dala prodat daleko výhodněji s větším ziskem.

Navíc však s ohledem na budoucnost samotný prodej považuje za nevýhodný pro celé město. „Město Liberec se zbavuje veškerého majetku, v podstatě se už nyní jedná o výprodej,“ uvedla svůj názor Ivanka Kolomá. Podle ní by bylo daleko výhodnější, kdyby si město budovu v majetku ponechalo a prostory pronajímalo.

„Nikdy nevíme, kdy budeme prostory zase potřebovat. Kromě toho při dlouhodobém pronájmu by z toho město mělo zdroj stálých financí,“ upřesnila Ivanka Kolomá. Jak doplnila, podle ní má město dluhy na nejméně dvacet let a pronájem budovy mohl být jedním z příjmů, ze kterých se budou dluhy splácet. „Co bude město dělat, až se zbaví veškerých svých dluhů? Bude muset svými závazky zatížit občany,“ uzavřela Kolomá.