Kdo bude vládnout po volbách Liberci? To je zatím ve hvězdách. Koalice, kterou nyní sestavuje vítěz voleb, hnutí Změna pro Liberec, se skládá ze čtyř stran. A to je příliš. Každá z nich si totiž dělá nárok jak na místo v Radě města, tak i na post náměstka primátora. Proto nyní hra o radnici skončila patem.

„Když jdu do voleb s tím, že chci změnu, tak nemůže být mou první změnou navyšování počtu placených náměstků,“ vysvětlil David Václavík, proč hnutí Liberec občanům opustilo jednání o budoucí koalici.

Jaká se podle vás podaří vytvořit na liberecké radnici koalice? Pište do diskuze

Podle lídra strany totiž Změna pro Liberec prosazovala nejprve šest náměstků místo dosavadních čtyř. Posléze tento počet snížila na pět. „I to je pro nás nepřijatelné. Rozpočet města bychom zatížili další placenou funkcí. Navíc navrhované rozdělení postů neodpovídalo volebním výsledkům. Naše strana by měla totéž co Unie pro sport a zdraví, která ale dostala polovinu hlasů,“ uvedl Jiří Šolc.

Původní koalice stran Změna pro Liberec, ČSSD, Liberec občanům a USZ by měla v devětatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 25 mandátů. Toto spojení ale zřejmě padlo. „Nejednáme s druhou nejsilnější stranou, kterou je ODS. Jsme připravení jít do opozice,“ zdůraznil Jiří Šolc. „Ale ani nejsme ochotní případně podpořit menšinovou vládu Změny pro Liberec, neboť nemůže rozhodování o městě viset na tom, že se budou vždycky shánět přeběhlíci,“ dodal.

Jan Korytář, lídr Změny pro Liberec a kandidát na primátora, podotkl, že jiná krajská města mají až sedm náměstků. „Když bude nový náměstek dělat smysluplnou práci, městu se to vrátí a bohatě vyplatí,“ oponoval s tím, že sice jsou jednání nyní přerušena, ale nabídka na koalici pro Liberec občanům stále platí. Jak uvedl Jan Korytář, hnutí Liberec občanům žádalo tři místa v Radě města, včetně jednoho náměstka, ale byla jim nabídnuta jen dvě.

Bez hnutí Liberec občanům by ale měla případná koalice jen 19 mandátů, k vládě jí to stačit nebude. Proto se Změna pro Liberec chce obrátit s nabídkou koaliční spolupráce i na Věci veřejné. Ty získaly v zastupitelstvu tři mandáty. „Vyzvali jsme je, ať předloží své požadavky. Pokud se s nimi nedohodneme, budeme hledat napříč stranami jediný hlas, který potřebujeme k tomu, abychom mohli na zastupitelstvu zvolit primátora a radní,“ naznačil Jan Korytář.

Jak doplnil, tento jediný hlas by křehké koalici pro začátek stačil. „Věříme, že potom budeme zastupitelům předkládat takové návrhy, jaké budou přijatelné i pro lidi z opozice, a že tedy získají širší podporu,“ upozornil lídr Změny pro Liberec.

Pokud se podaří třem zbylým stranám vytvořit buď menšinovou koalici nebo koalici s Věcmi veřejnými, na místech náměstků by se za ČSSD, která vládla v minulém volebním období v koalici s ODS, měly objevit nové tváře.

„Ani s jedním z bývalých náměstků, Františkem Hrušou a Milanem Šírem, nepočítáme,“ upozornila lídryně ČSSD Martina Rosenbergová.

Jestliže by koalice neuspěla u Věcí veřejných, nevylučuje Jan Korytář, že by hledal podporu i u komunistů. „Stávající vyjednávání o koalici mi připadají velmi amatérská. Strany zapomínají, že ve volebním programu žádná neměla zvyšování počtu náměstků. Nás zajímá samozřejmě obsah, čím chtějí městu pomoci. O podpoře s námi už nyní jednají, uvidíme,“ podotkla Dana Lysáková, jednička KSČM.