Ti však zatím netuší, kam se mají vydat pro sazeničky, pokud upřednostňují drobné prodejce na tržnici. Stále totiž není jasné, kde pro letošní rok tržnice najde ve městě pod Ještědem místo.

„Nechci říkat dopředu varianty, které jsou ve hře, nicméně o tržnici rozhodně jednáme a máme zájem na tom, aby ji Liberečané našli na pro ně výhodném místě,“ uvedl Milan Šír, liberecký zastupitel za ČSSD.

Podle jeho slov ztroskotalo jednání o velmi lukrativní lokalitě přímo v centru města, u obchodního centra Forum. „Ve hře zůstává i dříve nabízená možnost na libereckém výstavišti. Rovněž jednáme i s provozovatelem tržnice v ulici Na Zápraží, za kinem Lípa, kde byla tržnice vloni,“ pokračuje Milan Šír.

Jenže ta se především trhovcům moc nezamlouvala. „Lidé jsou na tržnici v tomto místě zvyklí. Spíše jde o to, že prostor, který má být pro tržnici vyhrazený, je obsazený zaparkovanými auty, takže se sem moc trhovců nevejde,“ uvedla jedna z trhovkyň.

I samotní zákazníci z ní příliš nadšení nebyli. „Dokud byla tržnice kousek vedle pod střechou, tak to bylo fajn. Venku je málo trhovců a jejich nabídka mi také nepřišla nijak rozmanitá,“ stěžuje si Tereza Kopečná.

Ta původní, která byla pod střechou, skončila k poslednímu říjnu roku 2008. Budovu bývalých divadelních dílen, kde tržnice tři roky fungovala, majitel prodal a vzniklo v ní horolezecké centrum.

Zastupitel Milan Šír je podle svých slov přesvědčený, že provozovatelé loňské tržnice neuchopili podnikatelský záměr tak, jak by měli. „Z trhovců vydrželi jen ti nejotrlejší,“ míní Šír. Přesto i letos s Jiřím Hájkem, který zastupuje společnost, jež tržnici v ulici Na Zápraží provozuje, jedná.

„V pondělí jsem měl schůzku s Milanem Šírem a domluvili jsme se, že mi dá do 14 dnů vědět, zda najde jiné místo pro tržnici, kde by existovala městská. Je nesmysl, aby v Liberci fungovaly dvě. Trhovců je málo. Pokud by byla jinde, my bychom již dále nepokračovali,“ uvedl Jiří Házl. Liberečané však nejsou nadšení ani z možnosti umístění prodejních stánků se sezónním zbožím na libereckém výstavišti. Přijde jim totiž z ruky.

„Lepší by byla v centru města. Jezdím z Pavlovic, a to pro mě znamená přestupování na autobus nebo tramvaj. Myslím, že by se určitě našlo nějaké místo v centru. Vždyť tam vždycky byla,“ stěžuje si seniorka Hana Konopáčová z Liberce. Po rekonstrukci spodního centra Liberce by Liberečané mohli najít čerstvou zeleninu a ovoce v samotném středu města, na Soukenném náměstí. Nepůjde však o klasickou městskou tržnici.