Jako jeden z již pojmenovaných cílů si dali Starostové pro Liberecký kraj zastavení projektu Centra vzdělanosti Libereckého kraje.
Drda versus ODS, drama politiky.

Druhá věc však nynější vládnoucí koalici kraje i města zaskočila pravděpodobně víc, než si dokázali představit.

Bývalý liberecký primátor, člen Občanské demokratické strany od roku 1990, duchovní otec liberecké spalovny nebo také muž, který s Romanem Kumpoštěm před mnoha lety přinesl do Libereckého kraje projekt SKI (dnes Mistrovství světa Liberec 2009) seděl na tiskové konferenci v čele stolu politického sdružení Starostové pro Liberecký kraj.

„Starostové za mnou s touto nabídkou přišli a mně jejich cíle přijdou zcela akceptovatelné,“ uvedl Jiří Drda (toho času ODS).

Jak bývalý liberecký primátor a zároveň muž, který pro mnohé znamenal přímo synonymum ODS v Liberci, vysvětlil, nevidí ve své kandidatuře žádný problém.

„Nebudu vystupovat z Občanské demokratické strany, srdcem jsem v této straně stále. Nevidím však žádný problém s kandidaturou společně se starosty Libereckého kraje,“ vysvětlil Jiří Drda.

Problém s jeho postupem však má současný liberecký primátor a regionální představitel ODS Jiří Kittner. „Překvapuje mě, že sám z ODS nevystoupí.“ „Navíc naše stanovy umožňují požádat o možnost kandidování na cizí kandidátce. Jen se takový člověk musí chtít zeptat. ODS se o jeho kroku dozvěděla až z dotazů novinářů,“ uvedl primátor Jiří Kittner.

Centrum za miliardu? Ne!

Známé jméno na kandidátce nebylo však jediným důvodem tiskové konference. „Již na předchozí tiskové konferenci ze strany sdružení starostů zaznívaly nespokojené hlasy s projektem Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Čtvrtý bod z deseti, které mají voliče v kraji oslovit, je zastavení megalomanských staveb.

Původní sliby kraj nedodržel

Lídr kandidátky starostů a představitel Hrádku nad Nisou Martin Půta označil současný projekt Centra vzdělanosti Libereckého kraje za naprosto odlišnou věc, než ke které se jako starostové vyjadřovali. „Centrum vzdělanosti mělo sloužit pro potřeby vzdělávání lidí každého věku a z celého kraje,“ popsal původní záměr starosta Hrádku Martin Půta.

„Mělo se jednat o koordinační projekt. Najednou je z toho megalomanská akce, která bude stát víc než jednu miliardu, a musí se rušit střední školy, jen proto, aby se Centrum vzdělanosti nějak naplnilo žáky,“ řekl Martin Půta.

Jak dále doplnil, doposud nejsou uzavřeny žádné smlouvy. To podle jeho slov znamená, že v případě prosazení záměru zrušení zmíněného projektu nevznikne Krajskému úřadu Libereckého kraje žádná škoda na smuvních pokutách.

Evergreen: Osobní zodpovědnost

Doposud žádné volby se neobešly bez tématu nastolení osobní zodpovědnosti politika. Starosta Hrádku nad Nisou, který je jedničkou kandidátky Starostů pro Liberecký kraj včera přislíbil, že se tentokrát o nikdy nesplněný slib nejedná, dokonce naopak.

Podle Martina Půty má jejich sdružení už představu, co toto okřídlené tvrzení v realitě znamená. „Předně chceme zavést systém odměňování zastupitelů, který bude podmíněn jejich účastí. Zastupitel je sice vyplácen podle zákona, ten ale dává samosprávě poměrně velké možnosti, jak může odměny vyplácet,“ dodal.


HLASUJTE V ANKETĚ! KDO JE FAVORITEM VE SPORU JIŘÍHO DRDY (ODS) A JIŘÍ KITTNER (ODS)?