Lze bez nadsázky říci, že floristky jsou výtvarnicemi se vším všudy. Podle Jany Harasimovičové, která provozuje květinářství Gracie v Jablonci, je rozhodně nejnáročnější zabezpečit celou květinovou výzdobu svatebního dne včetně doplňků.

„Člověk se v průběhu let vyvíjí. Neprovozuji to klasické květinářství, kde vám pouze uváží kytici, koupíte svíčky a sádrového andílka. Mám ráda výzvy a projekty. Ať menší, tedy rodinné oslavy nebo servis nevěstě pro její velký den,“ říká mladá žena. Květiny má na plný úvazek a k tomu s manželem Vláďou vychovává tři děti. „Ten nejstarší je už plnoletý, Eliška velmi samostatná, ale Adélce je teprve pět let.“

Ke květinám Janu přivedlo zhruba před dvěma desítkami let vlastně manželství. Společné hnízdo chtěla nejen vyzdobit, ale květiny i pěstovala. K současné úspěšnosti květinářství vedla velmi dlouhá cesta. Rozhodující krok bylo osamostatnění se.

Jana Harasimovičová.Zdroj: Deník / Lenka Brabencová

„Pro mne byl vždy prioritou zákazník, má odcházet spokojený s tím, že jsme se mu plně věnovali. Ne všichni kolegové ale byli takoví, ku škodě majitelky květinářství,“ posteskla si Jana. S podporou původní zaměstnavatelky a hlavně rodiny se rozhodla jít vlastní cestou. Zdá se, že jí na ní svítili andělé. Ze širokého okruhu klientely se k ní řada lidí stále vrací. Rozvoz květin až do domu považuje za samozřejmost.

V trendu jsou zážitkové kurzy z mnoha oblastí lidského života, zájemci se tedy mohou stát třeba na den floristkou nebo si v adventní dílně pod vedením Jany vytvoří věnec či vánoční dekoraci. „Moje služby využívají například i fotografové, ostatně s nimi a se svatebními agenturami spolupracuji při přípravě akce Svatební inspirace,“ odtajňuje Jana další projekt, na kterém se již několik let podílí.