„Jsme zvyklí žít jako velká rodina. Potřebujeme velký stůl v jídelně a dobrou kuchyň,“ reagoval kupříkladu Pavel Fischer s tím, že by se snad něco na Pražském hradě našlo. 

Už také víme, že administrativní žezlo nad Pražským hradem převezme žena. Tedy pokud v prezidentských volbách vyhraje Andrej Babiš nebo Marek Hilšer. První jmenovaný jako jediný otevřeně sdělil, že v tom případě by se ředitelkou hradní kanceláře stala Tünde Bartha, která už šéfovala Úřadu vlády, když byl premiérem. Hilšer jméno neprozradil, jen pohlaví. Ostatní zatím mlží, Petr Pavel si na odpověď nenašel čas. 

Druhý díl Prezidentského souboje Deníku:

Přitom po zkušenostech se spolupracovníky Miloše Zemana, jeho kancléřem bez bezpečnostní prověrky a s trestním stíháním na krku, je to podstatná záležitost. A pokud příští hlava státu ochoří, raději by na Hradě měl být mluvčí, který věcně sdělí, jak to s prezidentovým zdravím vypadá, než aby zahlcoval veřejnost citacemi žalmů.  

Otázka třetího dílu Prezidentského souboje Deníku zní:  

Bydleli byste s rodinou v areálu Pražského hradu a koho byste si přivedli jako klíčové spolupracovníky, konkrétně kancléře? (řazení kandidátů je náhodné)

Prezidentský Souboj deníku: Bydleli byste na Hradě?

Seznam mužů a žen, kteří proklamovali svůj zájem účastnit se prezidentské volby:

Fotogalerie: Kandidáti na prezidenta 2023

Andrej Babiš

Věk: 68
Povolání: poslanec, bývalý premiér
Navrhující strana: ANO, má podpisy 56 poslanců

Odpověď: Stejně jako jsem ve funkci premiéra nevyužíval pro soukromé účely žádné státní objekty, neplánuji ani v případně zvolení za prezidenta, že bych se stěhoval na Hrad. Bydlím v Průhonicích a chci tu bydlet do konce života.
O kancléřce jsem již mluvil. V případě zvolení by se jí stala má kolegyně a bývalá šéfka úřadu vlády Tünde Bartha.

Jaroslav Bašta

Věk: 74 let
Povolání: poslanec, bývalý diplomat
Navrhující strana: SPD, má podpisy 20 poslanců

Odpověď: Samozřejmě bych bydlel i s rodinou v areálu Pražského hradu, protože je to tradiční sídlo prezidenta České republiky.

Mám vybrány klíčové spolupracovníky i kancléře, včetně jejich možných náhradníků. S jejich jmény voliče rád seznámím na počátku druhého kola prezidentské volby.

Tomáš Březina

Věk: 65 let
Povolání: podnikatel, zakladatel firmy Best
Navrhující strana: občanský kandidát

Odpověď: Sídlo prezidenta je pro český stát velmi symbolické. Dostojí-li budoucí prezident silou své osobnosti této státnosti, plně si své místo na Hradě zaslouží. Jiní prezidenti, slabší, mohou sedět kdekoli.

Své spolupracovníky samozřejmě vybírám. Jsou to samí důvěryhodní, slušní, profesionální lidé. Ale považuji za předčasné je v tuto chvíli zveřejňovat.

První díl Prezidentského souboje Deníku: 

Karel Diviš

Věk: 46 let
Povolání: podnikatel v IT, bývalý sportovní reportér
Navrhující strana: občanský kandidát

Odpověď: Já rozhodně neplánuji bydlet na Hradě. Chtěl bych být víc takovým putovním prezidentem a mít třeba i nějaká detašovaná pracoviště.

Co se týká výběru spolupracovníků, uvažuji o lidech, které jsem potkal ve svém životě během studií, při práci a také během dvaceti let podnikání. Vysněného kancléře v hlavě mám, ale jeho jméno ještě neprozradím.

Pavel Fischer

Věk: 57 let
Povolání: senátor, bývalý diplomat
Navrhující strana: má podpisy 20 poslanců a 34 senátorů

Odpověď: Jsme zvyklí žít jako velká rodina, ale protože prezident je chráněná osoba, řídil bych se doporučením policie. Jsem přesvědčen, že v areálu Pražského hradu bychom vhodné bydlení našli.

A koho bych vzal za klíčové pracovníky? Kancléřem chci jmenovat osobu s bezpečnostní prověrkou, příslušným vzděláním a bezúhonnou, tedy někoho, kdo není trestně stíhán.

Marek Hilšer

Věk: 46 let
Povolání: senátor, lékař
Navrhující strana: podpisy jedenácti senátorů

Odpověď: Už téměř dvacet let bydlím v podnájmu poblíž Pražského hradu a mám tam skvělé sousedy. Takže já bych se na Hrad rozhodně nestěhoval a mohl bych chodit do práce i pěšky.

Co se týká spolupracovníků, mám kolem sebe skvělé lidi na vysoké morální i odborné úrovni, takže by se za ně národ nemusel stydět. Kancléřkou jmenuji ženu.

Karel Janeček

Věk: 49 let
Povolání: podnikatel
Navrhující strana: občanský kandidát

Odpověď: Nechci s rodinou bydlet na Hradě, ale otevřel bych ho veřejnosti a z Jeleního příkopu udělal dětské hřiště.

Současné složení lidí kolem prezidenta je neakceptovatelné. Lidé na takových pozicích musí být nejen skvělí odborníci, ale také splňovat ty nejvyšší morální standardy. Tato volba je velice zodpovědnou záležitostí, ale na jména je zatím brzy.

Danuše Nerudová

Věk: 43 let
Povolání: profesorka, bývalá rektorka
Navrhující strana: občanská kandidátka

Odpověď: Na Hradě bych s rodinou určitě nebydlela, na hradě bydlí král. Prezident má na Hrad chodit pouze do práce.

Na všechny své spolupracovníky bych měla vysoké požadavky. Kromě toho, že by měli být experty ve svém oboru, by také měli mít vysoký morální kredit, být bezúhonní a mít bezpečnostní prověrku. Jména zveřejním před volbami.

Petr Pavel

Věk: 61 let
Povolání: generál ve výslužbě
Navrhující strana: občanský kandidát

Odpověď nedodal.

Josef Středula

Věk: 54 let
Povolání: předseda ČMKOS
Navrhující strana: podpisy jedenácti senátorů

Odpověď: Řešit bydlení, a teď? To rozhodně ne. Ideální by bylo bydlet v našem bytě na Praze 4 spolu s rodinou, ale to asi z důvodu bezpečnosti a ohledem na sousedy nebude úplně možné.

Co se týká spolupracovníků, tak jedině špičkoví odborníci znalí svých oborů a s bezpečnostní prověrkou. Taková je má představa.

Tomáš Zima

Věk: 56 let
Povolání: lékař, bývalý rektor
Navrhující strana: podpisy třinácti senátorů

Odpověď: Pražský hrad je srdcem naší země. Musí být otevřen a přístupný všem. Prezident zde pracuje, a nikoliv bydlí.

Celý život se obklopuji spolupracovníky, kteří v životě něco dokázali, mají bohatou lidskou i odbornou zkušenost, a tak bych postupoval i při výběru svých nejbližších spolupracovníků.