„Vím, že se mnozí cítí zklamáni, protože jejich kandidát nevyhrál. V této zemi ale nevidím vítězné nebo poražené voliče. Vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost respekt a pokora. Tyto hodnoty sdílí většina z nás,“ uvedl čerstvě zvolený prezident ve svém prvním projevu. „Měli bychom si přát Českou republiku, která se nebude vyznačovat blbou náladou. Zasloužíme si Českou republiku, která bude republikou pohody. Já myslím, že na to máme a že to dokážeme,“ konstatoval. 

„Úleva je tak deset procent, pak pět procent radosti a zbytek je respekt a tíha odpovědnosti, která s tím přichází. Je to i obrovská hrdost, protože tohle jsem si nikdy nedokázal představit,“ popsal Pavel pocity, které následovaly po jeho zvolení, v sobotu večer pro Českou televizi. A dodal, že nelituje toho, že do prezidentské volby šel.

Online reportáž

Ke kandidatuře na nejvyšší ústavní funkci Pavla motivovaly debaty o možném prezidentském angažmá předsedy ANO. „Nebýt toho, že by Andrej Babiš byl tak favorizovaným kandidátem, tak bych zřejmě asi ani neměl motivaci kandidovat,“ uvedl také.

První cesta Petra Pavla jako českého prezidenta povede - jak je již tradicí - na Slovensko. Se slovenskou prezidentkou budou jednat i o možnosti společné cesty na válkou sužovanou Ukrajinu. „Začneme na tom intenzivně pracovat,“ nastínil pro Radiožurnál. 

Největší rozdíl v historii přímé volby 

Pavel vyhrál prezidentské volby největším rozdílem v historii přímé volby v Česku, když expremiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 16,6 procentního bodu. Před pěti lety byl mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem rozdíl 2,73 procentního bodu, v roce 2013 pak Zeman nad Karlem Schwarzenbergem zvítězil o 9,6 procentního bodu.

Pro Pavla hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960 tisíc více než pro Babiše. Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Andrej Babiš porážku uznal a vítězi voleb popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. „Dopadlo to, jak se čekalo. Soupeř byl hrozně silný. Chtěl bych poprosit všechny naše podporovatele, aby akceptovali, že jsem prohrál, a akceptovali, že máme nového prezidenta.“

Expremiér zdůraznil, že dosáhl lepšího výsledku než pětikoalice ve sněmovních volbách. „Nic nekončí. Budu tady dál pro lidi, můžete se na mě obracet. I když jsem prohrál, jsem motivován, aby hnutí pokračovalo.“ Občany vyzval k volbě nyní opozičního hnutí ANO v příštích volbách do Poslanecké sněmovny. Jaká bude Babišova budoucnost v hnutí se ale ukáže až 8. února, kdy zasedne předsednictvo.

close Volební štáb Andreje Babiše během druhého kola prezidentských voleb info Zdroj: Denik/Zbyněk Pecák zoom_in Volební štáb Andreje Babiše během druhého kola prezidentských voleb

Na tiskové konferenci Babiš rovněž poděkoval své ženě Monice, která podle něj kampaň zvládla skvěle, a vyzdvihl své kolegy z hnutí ANO, tedy především Alenu Schillerovou, Karla Havlíčka, Vladislava Vořechovského a Tünde Barthu. „Zásadně odmítám, že bychom dělali nějakou negativní kampaň,“ dodal. 

„Přeju vám svět bez Babiše. Zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše. Přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a usínat s ní,“ uzavřel poražený prezidentský kandidát své vystoupení. 

Gratulace k vítězství ve volbách

Na rozdíl od prvního kola voleb se generál ve výslužbě Petr Pavel ujal vedení již po zveřejnění výsledků z prvních okrsků a náskok nad svým soupeřem dále navyšoval. Ještě v průběhu sčítání hlasů mu tak začaly chodit první gratulace k vítězství, mimo jiné od neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové či předsedy Senátu Miloše Vystřčila (ODS). 

Ke gratulantům se záhy přidal i premiér Petr Fiala. „Gratuluji Petru Pavlovi ke zvolení českým prezidentem. Za chvíli mu pojedu osobně pogratulovat do volebního štábu. Jde také o třetí volební porážku Andreje Babiše a mohlo by se zdát, že je to začátek jeho konce v politice. Ale nenechme se mýlit, může to být ještě dlouhé a nepříjemné,“ prohlásil předseda české vlády. 

Česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová vyjádřila naději, že Pavel dokáže po vyhrocené volební kampani Čechy spojit. „Blahopřeji a přeji zvolenému panu prezidentovi mnoho štěstí a sil v čele našeho státu, ať je prezidentem spojujícím náš národ a zastupujícím ho důstojně v Evropě a ve světě v této neklidné době, “ napsala na twitteru.

Pavlovi již pogratulovala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která dorazila do jeho volebního štábu. „Já osobně mám mimořádnou radost z toho, že v našem regionu přibude hlava státu, která ctí evropské hodnoty. Vaše vítězství je vítězstvím naděje,“ pronesla a dodala: „Přeji si, abyste se dnes nikdo necítil jako poražený.“

close Zvolený prezident České republiky Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se usmívají při setkání po vyhlášení předběžných výsledků druhého kola prezidentských voleb v Praze, 28. ledna 2023, Praha. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Zvolený prezident České republiky Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se usmívají při setkání po vyhlášení předběžných výsledků druhého kola prezidentských voleb v Praze, 28. ledna 2023, Praha

Mezi státníky, kteří Pavlovi gratulovali k vítězství ve volbách, byl i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Srdečně Vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!“ zněl příspěvek, který byl vedle francouzštiny napsán i v češtině.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Pavlovi na twitteru popřál k „přesvědčivému vítězství“ a ocenil jeho podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi. Gratulace přišly také od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, sousedních států či z Rumunska, Maďarska a Lotyšska. 

Zeman: Výsledek voleb mě překvapil 

Poměrně strohá pak byla reakce končícího prezidenta Miloše Zemana. „Blahopřeji Vám k vítězství v demokratických volbách. Přeji, abyste byl dobrým prezidentem České republiky,“ stálo v Zemanově prohlášení, které zveřejnil na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Později na Frekvenci 1 Zeman připustil, že ho výsledek voleb překvapil, a to zejména rozdílem mezi vítězným Pavlem a poraženým Babišem. Šéfa opozičního hnutí ANO však podle něj přesto nejde odepisovat. „Já jednou neuspěl v prezidentské volbě v roce 2003, ať už z jakýchkoliv příčin. Všichni mě tenkrát odepisovali, za deset let jsem se vrátil a dvakrát vyhrál prezidentské volby. Neodepisujme nikoho předčasně,“ zdůraznil. „Pokud Petr Pavel bude mít zájem o schůzku, rád se s ním setkám,“ dodal. 

Vysoká volební účast 

Letošní účast ve volbě prezidenta je historicky nejvyšší. Rekordní byla už v prvním kole před dvěma týdny, kdy přesáhla 68,2 procenta, ve druhém kole se dostala na 70,25 procenta. Historicky je to od vzniku samostatného Česka třetí nejvyšší účast po volbách do Sněmovny v letech 1996 a 1998, kdy přišlo hlasovat 76,4 a 74 procent voličů. Před pěti lety ve druhém kole prezidentských voleb hlasovalo 66,6 procenta voličů, v roce 2013 to bylo 59 procent.

Velký zájem o prezidentské volby byl letos i v zahraničí. Rekordní počet českých voličů odevzdal hlasy například v Bruselu nebo v Německu. V jediné volební místnosti v Belgii hlasovalo 1474 lidí, zatímco v roce 2018 to bylo 1108 lidí. V Německu hlasovalo na velvyslanectví v Berlíně a na konzulátech v Drážďanech, Düsseldorfu a Mnichově přes 3000 českých občanů, před pěti lety jich bylo ve druhém kole 2398.

Oficiální podobu získají výsledky v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů poté, co je v pondělí projedná Státní volební komise. Od 1. do 10. února pak bude možné průběh a výsledky obou kol zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

Nově zvolený prezident bude podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) skládat prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu, a to do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), a vystřídá tak na Hradě Zemana, kterému končí funkční období 8. března. Po složení slibu bude mít nový prezident vedle pravomocí hlavy státu také například nárok na plat a prezidentskou imunitu.