První kolo je za námi. Příštím prezidentem České republiky se stane buď předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, nebo bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Zatímco Babiš zvítězil na venkově a v okresních městech, ve větších aglomeracích naopak dominoval Pavel. Ten dokonce jako první v historii přímé prezidentské volby získal v prvním kole v některém kraji přes polovinu hlasů, když si jej v Praze vybralo 51 procent voličů. Zemanovým maximem bylo 49,2 procenta hlasů v Moravskoslezském kraji v roce 2018. 

První dva kandidáty dělil nejmenší rozdíl hlasů (22 843) v prvních kolech přímých voleb prezidenta v historii České republiky. Pavel získal 35,4 procenta hlasů (1 975 056 hlasů) a Babiš 34,99 procent (1 952 213 hlasů). Třetí skončila se ziskem necelých 14 procent voličů (777 080) ekonomka Danuše Nerudová. Zisk dalších prezidentských kandidátů se pohyboval od zhruba 6,7 procenta do půl procenta. Čtvrté místo patří senátoru Pavlu Fischerovi, následují poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátor Marek Hilšer, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Online reportáž

Finále prezidentské volby se uskuteční 27. a 28. ledna. Vítěz nahradí prezidenta Miloše Zemana, kterému druhé volební období skončí 8. března.

 „Mám obrovskou radost, jako kandidát hnutí ANO jsem dosáhl famózního výsledku. Dostal jsem o víc než 500 tisíc hlasů více než hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2021. Výsledek je pro mě nečekaný. Gratuluji provládnímu kandidátovi Petru Pavlovi, který vyhrál,“ reagoval na výsledek expremiér Andrej Babiš, kterého tedy za čtrnáct dní čeká druhé kolo prezidentských voleb. 

Babiš slovo nedodržel, ihned se opřel do Pavla

close Prezidentský kandidát a postupující do druhého kola Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci po prvním kolo prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Prezidentský kandidát a postupující do druhého kola Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci po prvním kolo prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha „Slíbil jsem, že kampaň povedu slušně - a vedl jsem ji slušně. A pan Pavel stále říkal, že se těší na podraz od Babiše. Babiš nedělá žádné podrazy,“ zdůraznil šéf opozičního hnutí ANO s tím, že nechápe, proč je stále považován za zlo. „Naší zemi jsem věnoval více než deset let svého života,“ prohlásil. 

Přesto se ale o několik minut poté ještě na sobotní tiskové konferenci do svého protikandidáta ostře opřel, když mimo jiné v souvislosti s jeho minulostí pronesl, že „jediným prezidentem v Evropě, který byl ‚komunistickým rozvědčíkem‘, je šéf Kremlu Vladimir Putin. „Pan Pavel je voják, nechápu, proč vůbec kandiduje. Stačí nám jeden náčelník generálního štábu, nepotřebujeme dva,“ konstatoval rovněž před novináři. 

close Z volebního štábu generála Petra Pavla info Zdroj: Denik/Zbyněk Pecák zoom_in Z volebního štábu generála Petra Pavla Vítěz prvního kola voleb, generál ve výslužbě Petr Pavel, na slova svého soupeře zareagoval v sobotu večer. „Andrej Babiš kvůli třem desetinám ztratil hlavu. To, co dneska zaznělo na tiskové konferenci, byla velká snůška lží. K ničemu takovému se vyprovokovat nenechám,“ přislíbil.

Pavel již v sobotu odpoledne upozorňoval na skutečnost, že „druhý poločas prezidentské volby bude náročnější než ten první“. „Já se budu snažit oslovovat voliče jako dosud, dávat racionální návrhy na řešení současné těžké situace, dávat jasně najevo, že z mé strany žádné lži ani překrucování neuslyší, že férově uslyší, jak se situace má a co můžeme dělat,“ nastínil v sobotu večer své plány.

Zároveň uvedl, že bude v příštích dnech jednat o podobě spolupráce v kampani s Danuší Nerudovou, Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem, kteří ho podpořili.

Letošní účast v prvním kole - 68,2 procenta - je vůbec nejvyšší ve volbách prezidenta. Historicky je to od vzniku samostatné České republiky třetí nejvyšší účast po volbách do Sněmovny v letech 1996 a 1998, kdy přišlo hlasovat 76,4 a 74 procent voličů. K volbám nyní přišlo 5,62 milionu lidí, to je zhruba o 450 tisíc více než v prvním kole před pěti lety a deseti lety, kdy byla účast v prvním kole 61,3 a 61,9 procenta. Dosud nejvíce lidí - téměř 5,57 milionu - přišlo vybírat prezidenta před pěti lety ve druhém kole, kdy se ve finále rozhodovalo mezi pozdějším vítězem Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.

V jednom z děčínských okrsků ovšem volby skončily podivným výsledkem. Podle výsledků totiž komise sečetla víc hlasů, než kolik vydala obálek. Patrně kvůli chybnému zápisu tak tabulka s výsledky v sobotu večer ukazovala 101,15 procenta platných hlasů. 

Nerudová: Otevřela jsem dveře dalším 

close Z volebního štábu Danuše Nerudové v pražském Mánesu. Tisková konference k předběžným výsledkům prezidentských voleb. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Z volebního štábu Danuše Nerudové v pražském Mánesu. Tisková konference k předběžným výsledkům prezidentských voleb. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová byla považována za spolufavoritku prezidentské volby, její volební zisk se ale v průběhu sčítání pohyboval kolem 14 procent hlasů. „Nevím, co za tím výsledkem stojí,“ okomentovala svůj neúspěch ještě v průběhu sčítání a nastínila možné příčiny: „Do kampaně jsem vstupovala pozdě, soustředili jsme se na mladé…“

Jak ale sama zdůraznila, z veřejného prostoru nezmizí. „Nic nekončí. Otevřela jsem dveře dalším,“ uvedla během sobotního odpoledne. „Pořád je tady velké zlo a to se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a dostalo v těchto volbách dost procent. Opakovaně jsem říkala, že bych neměla problém Petra Pavla podpořit ve druhém kole. Budeme spolu hovořit o tom, jaké jsou možnosti,“ dodala. Za částečné zklamání nicméně označila skutečnost, že nezískala dvacet procent hlasů, což bylo jejím cílem. 

Zatímco před pěti lety obdržel senátor Pavel Fischer (nezávislý) deset procent hlasů, které mu vynesly třetí příčku, nyní si o pozici pohoršil. Ještě v průběhu sčítání hlasů nicméně uvedl, že ve druhém kole podpoří jakéhokoli kandidáta, který bude stát proti Andreji Babišovi. Později skutečně podpořil Pavla. „Do druhého kola postupuje Andrej Babiš a Petr Pavel. Moje podpora směřuje k Petru Pavlovi, za chvíli za ním pojedu. Je třeba spojit síly,“ sdělil novinářům. 

Pavla podpořili i další kandidáti

Svůj výsledek z minulé prezidentské volby nezopakoval ani další senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. I on ovšem hodlá ve druhém kole podpořit Pavla. „Rozhodně půjdu volit, volím vždycky,“ odpověděl na novinářský dotaz, zda odevzdá svůj hlas ve druhém kole voleb. „Poprosil bych všechny občany, aby šli k volbám. Budu volit pana generála Pavla. Doufejme, že zvítězí. Své voliče požádám, aby volili stejně jako já,“ dodal. České republice popřál dobrého prezidenta. „Věřím, že se to nakonec podaří,“ uzavřel. 

close Volební štáb Petra Pavla info Zdroj: Denik/Zbyněk Pecák zoom_in Volební štáb Petra Pavla

Neuspěl ani Jaroslav Bašta, kterého nominovalo SPD. Hnutí se proto v následujících dnech rozhodne, koho případně podpoří ve druhém kole voleb. Poradit se chce i s Baštou, který již dříve avizoval, že do volební urny hodí prázdný lístek. Rozhodujícím faktorem bude podle Tomia Okamury to, čí případné zvolení vyhodnotí jako lepší pro život lidí v České republice. 

Jasno už má další neúspěšný kandidát Karel Diviš, který rovněž podpořil Pavla. „Generála Pavla si vážím za to, jaký byl voják, a byť s ním ve spoustě věcí nesouhlasím, i tak si myslím, že je to pro Českou republiku daleko lepší volba,“ řekl po zhodnocení výsledků voleb. Zárukou pro něj je tým lidí kolem Pavla, se kterými se osobně zná. „Jsou to lidé, kterých si skutečně vážím. Věřím, že pokud se budou účastnit nějaké prezidentské role, tak nedopustí, aby se tady dělo něco, co v předchozích letech, kdy se tady různě ohýbala ústava a prezident se nechoval uctivě k lidem,“ podotkl.

Podle prezidentského kandidáta Tomáše Zimy, který obsadil nepopulární poslední místo, se ukázalo, že úspěch ve volbách záleží na penězích vložených do kampaně. „Když se na to podíváte, tak je to otázka finanční. Ti tři, kteří jsou na špičce, nebo teď spíš dva do té kampaně investovali mnohem více peněz, než je nyní uváděno. My jsme jeli nízkorozpočtovou kampaň. Kdyby se částka v milionech přepočítávala na pořadí, tak myslím, že to víceméně odpovídá,“ upozornil již krátce po uzavření volebních místností. 

K podpoře Pavla pro druhé kolo vyzval premiér Petr Fiala (ODS). Půjde podle něj o souboj mezi demokracií a respektem k ústavě a populismem a lhaním. Vicepremiér Vit Rakušan (STAN) označil za potěšující, že prezidentští kandidáti z demokratického občanského spektra získali téměř 60 procent hlasů. Ve druhém kole bude volit Pavla, který podle něj reprezentuje směr, kterým se Česko vydalo od roku 1989. 

Smrt seniora a ztracené dítě

Policisté neřešili v prvním kole prezidentské volby žádné zásadní záležitosti, zcela bez mimořádných událostí se ale volby ani tak neobešly. V Brně třeba strážníci našli ve volební místnosti ztraceného chlapce a na Litoměřicku při volbě zkolaboval a zemřel senior. Podněty občanů na možné ovlivnění voleb se zabývají moravskoslezští policisté. Ve Frýdku-Místku si žena stěžovala na motivační dopisy, které naváděly k volbě konkrétních kandidátů, na Karvinsku zase voliči vadilo označení členů volební komise. 

Česká pošta řešila 19 případů ztracených zásilek s voličskými průkazy. V 17 případech se jí podařilo problém ještě v pátek vyřešit doručením průkazů.

O volby byl velký zájem i v zahraničí, například v Berlíně odvolilo 590 krajanů, což byl dosavadní rekord. V Bruselu volilo téměř 1300 Čechů, většinou lidí pracujících v institucích EU či v českých zastupitelských úřadech a organizacích. Lidé oslovení ČTK většinou popisovali, že chtějí zásadně změnit poměry na Hradě a podpořit prozápadního kandidáta, který bude zemi dobře reprezentovat v zahraničí.

Oficiální podobu získají výsledky až vyhlášením ve Sbírce zákonů po pondělním projednání Státní volební komisí. Na možnost zpochybnění průběhu prvního kola si případní stěžovatelé budou muset počkat až na konec ledna, pokud nový prezident vzejde až z volebního finále.