Pár minut po šesté vyhnal oheň obyvatele dvoupatrového domu v Hanychovské ulici v Liberci. „Když hasiči přijeli na místo, hned začali s vyhledáváním osob v domě," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Chodba domu totiž byla natolik silně zakouřena, že se bez pomoci hasičů lidé neměli šanci dostat ven.

„Pomocí vyváděcích masek jsme zachránili 10 lidí. Jednu starší paní, která se nadýchala kouře, jsme předali do péče zdravotníků," popsal velitel čety libereckých profesionálů Roman Koželuh.

Požár podle zjištění hasičů vznikl na chodbě, kde stála dvě křesílka se stolečkem. Díky včasnému zásahu hasičů nedošlo k rozšíření požáru a větším škodám. Příčina a výše škody jsou v šetření.

Pro seniora museli po žebříku

Necelou hodinu po výjezdu k požáru v Liberci vyráželi k podobnému případu také jablonečtí hasiči. Pár minut před 7 hodinou ranní vyjížděli na tísňové volání na linku 112 k požáru v pátém patře paneláku ve Mšeně.

„Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. I v tomto případě kouř uvěznil obyvatele bytů a hasiči zachraňovali lidi z přilehlých pater," popsala Zdenka Štrauchová. Hasiči z domu zachránili 6 lidí, z toho tři byli předání do péče zdravotníků, protože se nadýchali zplodin hoření. V Jablonci hořela elektroinstalace v paneláku ve Mšeně.
„Mezi zachráněnými byl také jeden vozíčkář a pro jednoho muže kolem osmdesáti let museli hasiči do sedmého patra přes balkon pomocí automobilového žebříku," popsal řídicí důstojník Ladislav Žák.

Vyšetřovatel hasičů, který na místo neštěstí přijel, zjistil, že požár vznikl na chodbě v rozvaděči elektroinstalací, které vyhořely od čtvrtého až do sedmého patra. „Za příčinou mohla stát závada na elektroinstalaci, ale zatím nelze vyloučit ani úmyslné zapálení," nastínil dvě verze vrchní inspektor Miloš Jakubík.

U požáru zasahovali jablonečtí profesionální hasiči, dobrovolní hasiči z Jabloneckých Pasek, Proseče nad Nisou a kvůli záloze byla povolána i jednotka Kokonín.