Čtvrteční bouřka v Libereckém kraji napáchala statisícové škody. Ve Vratislavicích nad Nisou zapálil kolem půl třetí ráno blesk chatu. Škoda činí zhruba 300 tisíc korun.„K lokalizaci a následné likvidaci požáru byly použity dva vodní proudy a celý objekt byl přetlakově odvětrán. K vyhledání možných skrytých ohnisek požáru pomohla hasičům termokamera," řekl vrchní komisař Jan Mandl. Požár dostali pod kontrolu liberečtí profesionální hasiči se dvěma cisternami.

Požáru domu a statisícovým škodám často může zabránit i banální revize bleskosvodu, která vyjde na pár stovek korun. „Revize se provádí zhruba po pěti letech, je to ideální interval. Například na školách je interval kratší, třeba dva roky. Cena revize je různá, ale pohybuje se v řádech stokorun a přitom provedeme i výměnu zkorodovaných součástí," vysvětlil Lubomír Vajdák, zabývající se montáží a revizemi bleskosvodů.

Instalaci a revizi by vždy měl provádět odborník. „Revize se rozhodně vyplatí, protože pokud není hromosvod v pořádku, je to pro objekt i jeho obyvatele ještě nebezpečnější, než kdyby tam žádný nebyl," vysvětlila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Ivana Svitáková a pokračuje: „Podíváme-li se do statistiky Hasičského záchranného sboru ČR za posledních šest let, evidujeme 397 požárů, které způsobil blesk. Z toho bylo zapáleno celkem 76 objektů s hromosvodem, 177 objektů bez hromosvodu a 144 ostatních objektů. Škody u požárů způsobené bleskem se vyšplhaly na téměř 114 milionů korun."

Zhruba před rokem se prohnal kulový blesk dispečinkem Zdravotnické záchranné služby v Liberci. Nikoho naštěstí nezranil, pouze poničil elektronické systémy.

Kulový blesk vletěl oknem do dispečinku při silné bouřce v noci kolem třetí hodiny ranní. Velmi nebezpečný jev se obešel naštěstí bez zranění. „Naštěstí nedošlo ke zranění dispečerek záchranky," dodal Mackovík. Nikdo jiný totiž v osudnou dobu v místnosti nebyl.

Zásah bleskem vážně poranil čtrnáctiletého chlapce již začátkem května na Hrubé Skále.

Chlapec byl transportován do nemocnice ve Vinohradech s popáleninami prvního a druhého stupně na padesáti procentech těla. Naopak dva mladé muže zasáhl blesk na Českolipsku zhruba před rokem.