Ve starém domě, který byl v minulosti trvale obydlený lidmi, v současné době již nikdo nežil. Sloužil jako hospodářské stavení, ve kterém se skladovalo velké množství sena. Zároveň se v jeho prostorách chovali králíci a slepice.

„Když nepřijde velká voda, která dům zaplaví a zničí majetek, tak pro změnu celý shoří," svěřila se Deníku příbuzná majitelky. Připomněla tak ničivé povodně, se kterými se místní setkali již několikrát.

Ničivý živel

Požáru si jako první všimla žena, která bydlela ve vedlejším rodinném domě. I přes telefonické oznámení na tísňovou linku, se hasičům při průjezdu severočeskou osadou naskytl už jen pohled zcela hořící stavení.

„Požár byl plně rozvinutý a dostával se do největší intenzity," informovala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Nacházel se tak ve třetí fázi svého vývoje, kdy jsou plameny zachváceny veškeré hořící předměty.

Poplach několika desítkám hasičů

Do téměř tmou zahalené Vísky, kterou ve večerních hodinách rozzářil až hořící dům se sjelo sedm hasičských jednotek. Nechyběli tu raspenavští a liberečtí profesionální hasiči, ale i jejich dobrovolní kolegové z Raspenavy, Frýdlantu, Višňové, Pertoltic a také z Heřmanic.

„Do osady se sjelo jedenáct cisternových automobilových stříkaček, výšková technika a týlový kontejner sloužící jako zázemí hasičů při dlouhotrvajícím zásahu," doplnila Štrauchová.

Dorazila i i záchranná služba a policie z nedalekého Frýdlantu. „Záchranáři ošetřili jednu ženu a následně ji ponechali na místě," uvedla mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová.

Náročný zásah

Likvidace požáru nebyla jednoduchá. Konstrukce hořící domu byly velmi nestabilní. Každou chvíli se některá z nich zbortila. Z bezpečnostních důvodů nemohli hasiči vstoupit dovnitř, aby z hořícího stavení zachránili uvězněná zvířata. Podle tvrzení příbuzné majitelky zahynulo v domě na osmdesát králíků a  stejný počet slepic.

Hasiči z důvodu silného kouře bojovali s požárem za použití dýchacích přístrojů. Hašení probíhalo jak ze země, tak i za použití výškové techniky dobrovolných hasičů z Frýdlantu.

„Hasičům dělalo velikou starost množství uskladněného sena, do kterého hasební látka těžko pronikala. Při hašení se tak muselo používat smáčedlo," upřesnil vyšetřovatel libereckých hasičů Jan Mandl.

Hořelo již v prosinci

Čtvrtečním požárem se zabývají policisté. Ti zároveň zkoumají, zda jeho vznikem nestojí neznámý pachatel. O tři měsíce dříve totiž ve stejné osadě shořela zemědělská stodola. Ta se nacházela ve vzdálenosti několika desítek metrů od neobydleného domu, který shořel právě ve čtvrtek.  Požárem tehdy vznikla škoda za jeden milion korun. Nyní je škoda podle hasičů o dvě stě tisíc korun nižší.

„Prosincový i čtvrteční požár řešíme jako poškozování cizí věci. Vzhledem ke značné škodě hrozí pachatelům vězení v rozmezí od šesti měsíců do tří let," uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Prosincový požár, který vznikl pravděpodobně v důsledku manipulace s otevřeným ohněm, policisté v zákonné lhůtě odložili. Nepodařilo se jim dosud vypátrat viníka. Neznamená to ale, že by se jím policisté nadále nezabývali. Vyšetřování totiž podle jejich mluvčí stále probíhá.