"Další nájemníci museli být z domu evakuováni," sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Lidé z bytového domu na Hlavní ulici našli dočasné útočiště v evakuačním autobuse, se kterým na místo přijeli profesionální hasiči z Jablonce.

Na likvidaci následků výbuchu vedle HZS z Tanvaldu přijeli i také dobrovolní kolegové ze Smržovky město a střed. Vyšetřovatel hasičů odvezl z místa ohoželou propanbutanovou bombu s vařičem. "Explodovala dvoukilogramová propan-butanová láhev. Výbuch poškodil celý byt, byla vyražená okna, dveře, poškozený je i strop a zřejmě i střecha bytového domu," popsala policejní mluvčí.

Třiatřicetiletý nájemník, v jehož bytě propan-butanová láhev explodovala, byl s popáleninami převezen do nemocnice. "Všechno zatím nasvědčuje tomu, že k explozi došlo poté, co muž s propan-butanovou lahví neodborně manipulovat. Podařilo se mu uvolnit plnící ventil, čímž došlo k úniku plynu z láhve a ve spojitosti se zapálenou svíčkou k následné explozi," přiblížila Vlasta Suchánková.

Na místě byli i policisté a starosta města. Jeho úkolem je především najít pro lidi náhradní ubytování na noc.

"Dům přijel odpojit technik z RWE od plynu," informoval náš Deník svědek z místa události, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si být jmenován.

Dům je v současné době zapečetěný a nepřístupný pro nikoho z nájemníků.

Do Smržovky z lučanského útulku Dášenka vyjela také Dagmar Kubištová pro bezprizorního zraněného zeleného papouška. Je v šoku, dost silně krvácel. "Nacházel se v době výbuchu ve své kleci. Je zázrak, že přežil. Snad neuhyne na následky stresu. Vzali jsme i jeho klec, aby měl svoje místečko a je ubytovaný v pokoji u nás doma," potvrdila Kubištová stav opeřence.