„Byl to šok, vidět místo poklidně hořících svíček takový požár," popisovali událost místní. „Túje jsou suché, chytly jedna od druhé, požár se šířil velkou rychlostí, přispěl k tomu i vítr. Půl hodiny před požárem totiž ze hřbitova odešel člověk a ten ještě oheň neviděl," popsal Jaromír Mottl ze sboru dobrovolných hasičů z Hrádku nad Nisou. Společně s nimi likvidovali požár i jejich kolegové z Chrastavy a profesionální hasiči z Liberce.

Zatím není odhadnuta škoda požáru, při kterém bylo kromě dřevin poškozeno i několik hrobů. „Lidé si je většinou už opravili. Túje zatím necháme přírodě. Podle dendrologů by měly opět na jaře obrazit," říká starosta Chrastavy Michael Canov. O tom, že by vydali opatření, která by podobným neštěstím mohla v budoucnu zabránit ale město neuvažuje.

close POŽÁR HŘBITOVA. Zřejmě od svíčky shořelo dvacet tújí a poškozeno bylo několik hrobů. zoom_in

„Je to velmi citlivá záležitost. Lidé už vědí, že dávat svíčku nahoru na hrob není nejlepší řešení. Takovéto ponaučení je myslím lepší, než aby se vyhlašovalo nějaké nařízení," dodává starosta.

Požár vznikl pravděpodobně od svíčky umístěné na hrobě, nešťastné jsou podle starosty Canova i hořlavé umělohmotné obaly.

Majitelé poškozených hrobů se zatím na město, jako vlastníka hřbitova, neobrátili. „Řešili jsme zatím jen jeden dotaz, kdy požár poničil kámen. Město ovšem lidem pronajímá pouze hrobová místa, nikoliv samotný hrob, na něj by se měla vztahovat pojistka pronajímatele," popsala Hana Urbanová, vedoucí odboru pro záležitosti občanů.

Zákaz používání otevřeného ohně na hřbitově se vydává jen ve velmi vážných případech. Takovým byla například letošní extrémní sucha.

„Varování vydáváme pouze v případě zvýšeného rizika požárů. Jako tomu bylo letos v létě. Reagujeme tak na výzvu kraje nebo hasičů," potvrdil tiskový odbor liberecké radnice, která má pod sebou správu městských hřbitovů.