V areálu provozoval malý katr na řezaní dřeva, které zde měl současně uskladněné. Minulý rok ho přitom potkalo to samé. Tehdy mu pro změnu vyhořel objekt spojený se shořelou stodolou, když jej zapálil bezdomovec při vaření drogy. A jako by to nestačilo, Miroslav Hrabar se v ten samý čas stal i obětí povodní.
Nedbalost či záměr?
K víkendovému požáru došlo v sobotu 39 minut po půlnoci. Hořet začala střecha s uskladněným senem a ohně si všimli obyvatele z okolí, neboť plameny byly vidět na poměrně velkou vzdálenost. K plamenům dorazili hasiči během dvaceti minut, a kromě profesionální jednotky z Liberce zasahovalo ještě dalších pět dobrovolných. Běsnící živel byl zdolán pět minut před třetí hodinou ráno.
Při požáru nedošlo k obětem na životech, ani ke zranění. Rovněž tak se nezjistilo, že by utrpěla vážné poškození statika budovy. Škodu hasiči stanovili nejprve na 300 – 400 tisíc korun, ale vzhledem k destrukci uskladněného dřeva se předpokládá, že může být vyšší. Následky neštěstí i jeho příčiny jsou nyní v pečlivém šetření.
Jak našemu listu sdělila Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie, nelze však vyloučit, že požár mohl být založen i úmyslně. „Při prvním vyšetřování totiž nebylo zjištěno, že by požár způsobila nějaká technická závada. Něco takového bylo zcela vyloučeno,“ uvedla. V současnosti tedy hasiči i kriminální vyšetřovatelé pracují se dvěma verzemi možného vzniku požáru. Buď jej způsobila nedbalost, a nebo záměr.
Pes hledal zdroj
Hned poté, co se podařilo kontaktovat majitele, byl proto na místo neštěstí povolán policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání tzv. akcelerentů neboli umělých hořlavých látek, jako jsou benzín či různé směsi ředidel, které by mohly vypovědět či alespoň částečně naznačovat založení požáru cizí osobou. V tomto případě tedy cvičený pes nechytá stopu pachatele, ale funguje podobně jako třeba psi, kteří na mezinárodních letištích slouží k odhalovaní drogových zásilek.
Nabízí se ovšem i zatím ryze spekulativní možnost, že seník na půdě mohl někdo využít k přespání a odhodit v něm například cigaretu. Policie i hasiči pracují tedy nadále s oběma variantami jak žhářství, tak případné nedbalosti, přičemž vyšetřování stále pokračuje.
Stará Avie shořela, ale motorkářský klenot zachránili
Žáru ohně podlehla i vedle objektu stojící nákladní Avie. Alespoň tato škoda nemusí Miroslava Hrabara trýznit, neboť ta byla připravena k likvidaci. Daleko důležitější je pro něho určitě to, že se mu podařilo zachránit jeho chloubu na dvou kolech, originální motorku Honda Gold Wing, kterou měl garážovanou v budově vedle.
Poděkovat pak Miroslav Hrabar může i hasičským jednotkám, které na místo dorazily nejenom příkladně rychle, ale hlavně se musely potýkat se silným větrem, který likvidaci požáru velmi ztěžoval. Zejména jejich zásluhou se škody podařilo minimalizovat a docílit toho, aby se plameny nepřenesly na ostatní budovy v areálu.