Hledání žhnoucích ohnisek požárů

„Tyto speciální kamery by měly hasičům sloužit především ke snadnému a rychlému vyhledání skrytých, stále žhnoucích ohnisek požáru, k vyhledávání osob v hořících objektech, účinnému hašení, lepší orientaci v zakouřených prostorách a kontrole místa po požáru,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Kamery mohou také pomoci při spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje. „Například u dopravních nehod při vyhledávání ztracených lidí v terénu a také při dalších úkonech,“ dodala tisková mluvčí Iva Michalíčková.

Nové termokamery umí měřit teplotu až do vysokých hodnot kolem 1200°C, odolávají teplotám až do 260°C, krátkou dobu i do 450°C a nerozbijí se při pádu z výšky dvou metrů.

Na jedno nabití vydrží kamery v provozu pět hodin a navíc umí ve své integrované paměti udržet až třicet snímků s barevným tepelným rozlišením prozkoumávaného okolí.

Obsluha kamery je jednoduchá

Ke kamerám také patří speciální nástavec s optikou k usnadnění práce hasičů v zakouřeném prostředí a na přímém slunci. Obsluha celé kamery je pak velmi jednoduchá a slouží k ní pouze dvě tlačítka.

„Termokamery, které by měly přispět ke zlepšení podmínek a zvýšení komfortu při zdolávání požárů a odhalování skrytých ohnisek, byly přiděleny na centrální požární stanice do Liberce, České Lípy, Jablonce nad Nisou a Semil. V současné době jsou umístěny ve výjezdových vozidlech, a přestože se hasiči teprve učí je efektivně využívat, jsou už značně vytíženy při skutečných událostech,“ popsala rozmístění kamer Iva Michalíčková. V případě potřeby si nové vybavení může vyžádat každý velitel zásahu přes operační a informační střediska Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Poprvé termokameru hasiči vyzkoušeli při taktickém cvičení 18. listopadu 2009. Při tomto cvičení hasiči nacvičovali záchranu osob ze sto metrů dlouhého teplovodného kanálu liberecké teplárny. Tenkrát hasiči kameru nasadili na průzkum a nalezení pěti lidí v nepřehledném úseku.

Podle slov samotných hasičů a velitelů, kteří kameru již u zásahu využili, přináší toto zařízení jiný náhled na zdolávání požárů. Předností využívání je především větší bezpečnost zasahujících hasičů, rychlejší likvidace požáru a snížení škod způsobených jak přímo ohněm, tak následky hašení. Na zakoupení nového vybavení použil Hasičský záchranný sbor finanční příspěvek od Krajského úřadu Libereckého kraje.

Termokamery již hasiči použili u hašení více než dvaceti reálných požárů. Naposled tomu tak bylo při hašení nedělního požáru, který vzplanul v obci Jítrava na Liberecku. Hasičům se pomocí termokamery podařila odhalit skrytá ohniska požáru. Stejně tomu bylo i v mnoha případech v minulosti.