Jak již dříve pro Deník uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková, pomocí hasicího přístroje může člověk uhasit požár ještě v zárodku nebo alespoň zmenšit rozsah požáru do příjezdu jednotek požární ochrany.

„Tím zmenší samozřejmě i výši škod způsobených požárem v bytě nebo domě. Dnešní domácnosti jsou přeplněny věcmi z hořlavých materiálů, které se snadno vznítí a velmi rychle hoří, proto je rychlý prvotní zásah velmi důležitý,“ vysvětlila Iva Michalíčková.

Jak nahlíží na povinnost vlastnit hasicí přístroj HZS LK? „Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje bude v rámci výkonu státního požárního dozoru kontrolovat dodržování všech požadavků stanovených vyhláškou č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Investovat do zajištění svého majetku a života se vždy vyplatí a škody způsobené případným požárem vždy mnohonásobně překračují náklady vynaložené např. na pořízení hasicího přístroje nebo „hlásiče požáru“. Nemluvě o ohrožení životů a zdraví,“ uvedla již dříve Iva Michalíčková.

Kontroly, které budou nad dodržováním vyhlášky bdít, se prováděly již před její platností. Každý stavebník musí pro vydání stavebního povolení předložit projektovou dokumentaci, ve které je zahrnuta i požární zpráva. Tu vypracuje požární specialista, který se tímto zabývá.

„Při kolaudaci stavby se potom rovněž kontroluje, zda byla dodržena právě i požární zpráva,“ uvedla Iva Michalíčková jeden ze způsobů, jak se posuzuje dodržování vyhlášky.

Další kontroly se potom týkají podnikatelských subjektů. „Kontrolní akce u podnikatelů provádíme tématicky na základě ročního plánu kontrol. Dohlížíme například na protipožární opatření ubytoven, výškových budov a podobně,“ dodala Iva Michalíčková.