„Kristepane, to je hrozné nadělení před Vánocemi,“ zoufala si v sousedství postižených seniorka Marie Ďurčová. „Když už se za domem objevil kouř, ještě se tam svítilo. Oheň, dým mě vyděsil. Také jsem se bála, že nám chytí dům, ale hasiči přijeli rychle, bylo tu před námi pět nebo šest aut. Dnes už je mi lépe a ten horor vstřebávám, ale večer se mně hodinu klepala kolena, jak strašně jsem se ohněm vylekala, jsem tak blízko a část domu mám též ze dřeva,“ komentovala nechtěný zážitek sousedka. Majitelé zničeného obydlí se prý předtím pustili do jeho oprav a modernizace: „Dávali novou podlahu, část dřeva nahradili i zdivem. Chtělo to ale novou střechu a komín, obojí už nevypadalo dobře,“ poznamenala Ďurčová.

Asi jedinou dobrou zprávou na celém neštěstí je, že se rodina obývající postiženou nemovitost dostala před rychle postupujícími plameny a kouřem včas do bezpečí a ani nikdo jiný nebyl zraněn. „Při zásahu neutrpěl žádný z hasičů zranění,“ potvrdil Deníku v sobotu dopoledne mluvčí Hasičského záchranného sboru v Libereckém kraji Jakub Sucharda.

Čtyřem obyvatelům vyhořelého domu poskytli nocleh jejich příbuzní.

„Byl jsem na místě, mluvil jsem s nimi a nabídl, že dokud se jejich situace nevyřeší, tak se s čímkoliv na mě mohou obrátit, nabídl jsem jim pomoc obce s přechodným ubytováním v nedávno zrekonstruovaném sociálním bytě 3+kk, nad restaurací U Slunce. Vzali si čas na rozmyšlenou,“ řekl starosta obce Jiří Löffelmann. „O mimořádné události nepochybně budeme hovořit na pondělním zastupitelstvu obce.“ Podle skalického starosty se požárem postižení lidé do vesnice přestěhovali relativně před nedávnem.

„Shořelo tam všechno, nemají nic, doslova nic. Nic jiného než buldozer trosky nečeká,“ soudil dlouholetý velitel místní jednotky dobrovolných hasičů Jiří Havner. Část jeho mužů se na zvládnutí ohně podílela. „Část nás byla ale na Olympicu v Liberci, později jsme se připojili také a starali se o to, aby cisterny nezamrzly,“ řekl Deníku Havner.

Hořet v staré dřevostavbě, poblíž kdysi vyhlášené hospody U Pepíčka, začalo v pátek 16. prosince krátce po půl deváté večerní. Při příjezdu hasičských jednotek byla střecha zasažena plameny. Obyvatelé dům, kteří se letos snažili o postupnou rekonstrukci objektu, opustili před příjezdem hasičů.

V jednu hodinu po půlnoci informovali profesionální hasiči o tom, že velitel zásahu rozhodl o dočasném ukončení zásahu. „Velitel nařídil dohled nad požářištěm bez plamenného hoření místní dobrovolné jednotce. K samotné likvidaci a šetření příčiny vzniku požáru se jednotky vrátí v sobotních ranních hodinách,“ uvedli na svém twitteru.

Od rána pak skutečně spáleniště pečlivě prohledávali, zůstávalo u něj i jedno „těžké“ zásahové vozidlo s označením Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a vůz vyšetřovatelů.

Na sociálních sítích brzy po zprávě o požáru začali i jejich uživatelé přemýšlet o tom, jak postiženým pomoci. „Dobré kamarádce a její rodině v noci shořel dům. Akutně sháníme věci, aby se mohli znovu postavit na nohy. Poptáváme oblečení pro holčičky vel. 128 a 146, boty 34, 35. Dále oblečení pro maminku vel. 36 a boty 39. Vzhledem k tomu, ze přišli úplně o vše včetně mobilu a vánočních dárků, moc vás žádám o každou pomoc,“ vyzvala Eva Fryšná.

Podle reakce Romany Hanzlové, se lze také obrátit na Charitu v České Lípě. „Jedná se o sociální službu mimo jiné pro rodiny s dětmi. Mají charitní šatník a mohou pomoci i s potravinami či zařízením do bytu přes nábytkovou banku,“ uvedla.

Na facebooku reagovala například i Hana Hrušková: „Myslím že oblečení a bot dostane rodina dost, zkuste zjistit jakým způsobem založit účet a vyhlásit sbírku, nejsem z těch co mohou posílat vysoké částky ale určitě bych přispěla, každá koruna dobrá,“ mínila.