Požáry způsobené neopatrnou manipulací se svíčkami nebo adventními věnci zaměstnávají hasiče každý rok.

„Ač si to lidé moc neuvědomují, tak manipulují s otevřeným ohněm. V případě, že se ponechá bez dozoru bývají následky často tragické," sdělil liberecký vyšetřovatel Jan Mandl.

Možná právě jedna zapálená svíčka způsobila ve čtvrtek dvě hodiny po půlnoci požár bytu v Americké ulici v Liberci. „Přesnou příčinu vzniku požáru v současné době vyšetřuje policie ve spolupráci s hasiči," vysvětlil Jan Mandl a dodává: „Podle předběžných výsledků vyšetřování se jako jedna z možných příčin jeví manipulace s otevřeným ohněm."

 Byt v Americké ulici v Liberci byl doslova napěchován odpadky.

Požár vznikl v prvním patře domu. Byt byl doslova napěchován odpadem a hasiči museli použít ženijní nářadí na rozhrabání hromad.

Za chybu se platí a v případě požárů to platí dvojnásob. Pokud způsobíte požár, nemusíte přijít jen o svůj majetek, ale může vám být udělena i pokuta v řádech několika desítek tisíc korun.

„U vzniku požáru v souvislosti s manipulací s otevřeným ohněm, se pak v případě fyzické osoby jedná o přestupek, za který může být udělena pokuta ve výši 25 tisíc korun," doplnil Jan Mandl.

Hasiče v zimě netrápí jen požáry od svíček, adventních věnců nebo aroma lampiček. Svou nezodpovědností se často do velkých problémů dostávají majitelé domů, kteří nedbají na pravidelné kontroly komínů.

Topná sezona je v plném proudu a zanesený komín může často způsobit i milionové škody. Jedno „vymetení" přitom vyjde na pár stokorun.