V rovné stovce zásahů šlo o požáry, přičemž u více jak sedmi desítek z nich se nepodařila prokázat příčina vzniku a deset z nich někdo zapálil úmyslně. V sedmi případech se oheň rozhořel kvůli technické závadě a v jednom pak kvůli závadě na komínovém tělese.

Častou příčinou jsou závady na elektroinstalaci

Mezi technické závady se počítá i požár, který vzplál například 12. září v rekreačním domku v jablonecké ulici Pod Kynastem. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jablonce nad Nisou spolu s dobrovolnými kolegy z Jabloneckých Pasek. „Hasiči po příjezdu objevili na louce u lesa chatku o rozměrech pět krát pět metrů, která měla ohořelou jednu stěnu,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková s tím, že požár se podařilo hasičům uhasit během deseti minut.

Poté hasiči rozebrali část střešní konstrukce a chatku odvětrali. Podle vyjádření vyšetřovatele HZS Libereckého kraje požár vznikl závadou na elektroinstalaci domku.

Jako jeden ze zářijových požárů s nejvyšší škodou se dá označit ten ve Velkých Hamrech, při kterém se škoda vyšplhala až na sedm set tisíc. I v tomto případě hasiči označili jako příčinu závadu na elektroinstalaci. Zásah byl o to pikantnější, že shodou okolností v přízemí bytového domu je v současné době v nájmu také stanice profesionálních hasičů HZS LK.

„Požár ohlásili svědci požáru přímo veliteli požární stanice, který byl v době vzniku požáru na stanici sám. Jednotka profesionálních hasičů byla na výjezdu u požáru lesní hrabanky v Radčicích,“ informovala mluvčí HZS Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Velitel stanice vniknul do hořícího bytu v posledním patře, kde našel kuchyň v plamenech. Zkontroloval, zda se v bytě nenachází někdo z uživatelů, požár ohlásil operačnímu středisku a povolal profesionální hasiče z Velkých Hamrů zpět na stanici. Operační důstojník mezitím na místo vyslal i posily z Jablonce nad Nisou a dobrovolné jednotky z Velkých Hamrů a Tanvaldu. „Hasiči na požár nasadili jeden vodní proud. Oheň dostali pod kontrolu během deseti minut po příjezdu první jednotky a uhasili ho ve čtvrt na jednu,“ doplnila Iva Michaličková.

Škoda se přehoupla přes sedm set tisíc

Poté zakouřený byt hasiči odvětrali přetlakovou ventilací. Na místě byla třeba také přítomnost zdravotnické záchranné služby. Majitelce bytu se udělalo nevolno poté, co zjistila, že byt v době její nepřítomnosti zničil požár. Požár, který vznikl od elektroinstalace staré lednice, zničil kuchyň a žár poškodil celou bytovou jednotku. Oheň způsobil v bytě škodu ve výši sedmi set padesáti tisíc korun, přesto se hasičům podařilo uchránit majetek za 1,5 milionu korun.

Během zářijových požárů lehl popelem majetek za více jak 2,5 milionu, další v hodnotě 8,5 se podařilo hasičům uchránit. Mimo požárů hasiči pomáhali například i u dopravních nehod, a to téměř sedmdesátkrát. Jedenačtyřicetkrát likvidovali únik nebezpečné chemické látky a ropných produktů, kromě toho pak poskytovali v téměř padesáti případech technickou a technologickou pomoc.