Rušný rok mají za sebou hasiči v Libereckém kraji. V srpnu zasahovali při katastrofě, která na Liberecku nemá obdoby. A to při ničivých povodních. Také je trápil a nadále trápí žhář, který má v Liberci na svědomí kolem pětadvaceti požárů v centru města. A mají i nové vedení. Ředitelem se po odstoupivším Josefu Zajíčkovi stal Roman Hlinovský.

Nejnáročnějším měsícem podle množství zásahů byl srpen, kdy kraj postihly záplavy. Hasiči si na vlastní kůži prožili ničivou sílu vody a zmar, který způsobila, řada hasičů také přišla o své domy. Operační středisko v srpnu zaznamenalo 600 zásahů. „Jejich počet však v tomto případě nemá řádnou vypovídající hodnotu. Většina z těchto zásahů profesionálních i dobrovolných hasičů trvala nepřetržitě několik dnů,“ vysvětlila mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

Denním chlebem hasičů jsou ale požáry. Během loňského roku bylo ohlášeno 906 požárů. A hned 25 z nich má pravděpodobně na svědomí jen jeden člověk. Libercem již od června minulého roku obchází žhář. A i když má policie jeho přibližnou podobu, hasiči se neustále potýkají s jeho útoky. Přestože je žhář velice nebezpečný, při jeho útocích nebyl nikdo zraněn ani usmrcen, což se nedá říct o jiných požárech. Celkem se při nich loni zranilo 66 lidí a také 14 hasičů, sedm lidí zemřelo.

Nejtragičtější požár je ještě v čerstvé paměti. 18. listopadu v panelovém domě v ulici Na Výsluní uhořely dvě osoby. „Další tři navíc byly zraněny,“ uvedla Michalíčková. I požár, který způsobil největší škodu, je z České Lípy. V obci Srní v polovině června shořel zásobník pilin. Škoda se vyšplhala na 5 milionů korun. „Hasičům se ale podařilo zachránit majetek za půl miliardy,“ řekla mluvčí.

K dalším velkým zásahům hasičů patří požár penzionu v Harrachově, kde se škoda vyšplhala na 4 miliony korun, nebo v garážích v libereckém Centru Babylon, kdy v garážích shořelo pět aut.

Nový šéf

Během roku 2010 také krajští profesionální hasiči dostali nového ředitele. Po Josefu Zajíčkovi, který odstoupil na znamení nesouhlasu s plánovanými škrty, do židle ředitele usedl Roman Hlinovský, který šéfoval krizovému štábu během povodní. Ten za své nasazení obdržel i státní vyznamenání z rukou prezidenta Václava Klause. „Neberu to jako vyznamenání pro Hlinovského, ale pro ty kluky, kteří při povodních byli přímo v těch oblastech,“ řekl nový ředitel.

Ten se své nové funkce ujal na podzim. „Úplně jsem si to takhle nepředstavoval, ale udělám všechno proto, abychom fungovali co nejlépe,“ řekl tehdy. Celkem hasiči v roce 2010 zaznamenali celkem 3 848 událostí, což je ve srovnání s rokem 2009 o více než 550 událostí méně. V průběhu roku bylo celkem zraněno 1 007 osob. Převážná část zranění byla způsobena při dopravních nehodách. Zranění při zásazích utrpělo také 13 profesionálních a 47 dobrovolných hasičů.

Celkem zemřelo 75 osob, z nichž nejvíce, 24, přišlo o život na území okresu Liberec. Hasičům se podařilo zachránit 1134 osob.
„Počty zraněných i usmrcených osob jsou ve srovnání s loňským rokem výrazně vyšší, k čemuž přispěly také srpnové povodně,“ dodala Michalíčková.