„Nejčastější příčinou je skutečně lidská nedbalost,“ řekla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Ivana Svitáková. Podle hasičských statistik hořelo zatím v roce 2010 ve více než sedmnácti stech bytech. Zemřelo čtyřicet lidí a téměř čtyři sta jich bylo zraněno. Aby se pokud možno neopakovaly případy podobné tomu, kdy v noci na čtvrtek v České Lípě dva lidé uhořeli a tři další se dostali na popáleninové centrum v Praze s těžkými popáleninami, je podle hasičů nutné se na případný požár připravit.

Instalace požárních hlásičů a hasicích přístrojů může velice pomoci zabránit tragickým následkům. Hlásič je elektronické zařízení, velké asi jako mobilní telefon, které ve vzduchu dokáže brzy rozpoznat kouř a spustit při prvním náznaku požáru poplach – začne houkat a blikat. Lze ho pořídit za pár set korun a v novějších domech je již přímo součástí projektu. „Minimální počty hlásičů a hasicích přístrojů v budově upravuje zákon. To, jestli se investice do nadstandardního protipožárního vybavení vyplatí, ale už musí posoudit sám majitel,“ uvádí Ivana Svitáková.

Hned první rada je prostá: Zachovat klid a rozvahu. „Jakmile v bytě nebo na chodbě uvidíte nebo ucítíte kouř, varujte ostatní nájemníky co nejhlasitějším voláním „hoří“ a okamžitě zavolejte hasiče na čísle 150 nebo 112,“ radí Iva Svitáková. „Byt se pokuste okamžitě opustit a za žádných okolností se do hořící budovy nevracejte.“ Na ochranu před dusivým kouřem a zplodinami je dobré se držet u země, například ve dřepu nebo na kolenou.

Kouř se totiž zpočátku drží u stropu, dokud ho není příliš mnoho. Pomůže i vlhký šátek nebo hadr držený přes ústa a nos. „Neriskujte ale průchod částí bytu, který je příliš zakouřený,“ varují hasiči. „Mohlo by se stát, že ztratíte vědomí nebo orientaci. Nemůžete–li opustit byt, snažte se utěsnit dveře proti pronikajícímu kouři a upozornit na sebe voláním o pomoc z okna.“

V žádném případě ale nesmíte k evakuaci použít výtah. Pokud ucítíte ve vzduchu plyn, nerozsvěcejte žádná světla a je–li to možné, pokuste se před opuštěním budovy zavřít vedení plynu a elektřiny. „Důležité je také po příjezdu hasičů uposlechnout jejich pokynů a nařízení,“ zdůraznila Svitáková.