Na Jablonecku v Nové Vsi nad Nisou totiž nechali lesáci po těžbě dřeva tři ohniště neuhašená a zmizeli. Přitom lesní požár by mohl mít nedozírné následky. „Dobrovolní hasiči z Nové Vsi nad Nisou zabránili šíření požáru na lesní porost ručními hasicími přístroji a profesionální jablonečtí hasiči oheň zlikvidovali jedním vodním proudem. Místo na závěr zkontrolovali termovizí,“ uvedla mluvčí libereckých krajských hasičů Iva Michlíčková.

Největší požár louky se odehrál v Liberci. V těsné blízkosti Poštovního náměstí pod sídlištěm Rochlice hořela plocha 150 krát 50 metrů. Jen pro srovnání, fotbalové hřiště má plochu 106 krát 65 metrů. „Požár muselo hasit pět jednotek hasičů,“ podotkla k požáru Michalíčková.

Nejvíc starostí ale měli hasiči na Českolipsku, kde o víkendu hořelo celkem sedmkrát. Například v Janově, části Nového Boru, se oheň z vypalování trávy vymknul kontrole a rozšířil se nekontrolovaně na plochu 80 krát 30 metrů. „Oheň museli přijet zkrotit novoborští dobrovolní hasiči,“ řekla tisková mluvčí hasičů. Dále hořelo například v Žernově nebo Svojkově. „U těchto požárů nevznikla žádná vyčíslitelná škoda na majetku a nikdo neutrpěl zranění,“ doplnila Michalíčková.

Ani přes důrazná varování hasičů a hrozby pokut spoustu lidí nic neodradí. Hasiči ovšem hlásí, aby alespoň pálení nahlašovali. „Slouží proto speciální linka, nově lidé mohou ohlásit pálení i na našich internetových stránkách,“ dodala mluvčí.

Ale lidé odpad nemusí pálit. „Například v Torontu v obchodech je možno koupit veliké dvoustěnné papírové pytle, kam občané dávají listí a rozřezané větve, které město jednou za 2 týdny v létě sbírá, šrotuje, míchá s hlínou - a to vše je prodávané zpět jako černozem pro zahrádky,“ napsal do Deníku čtenář Jirka alternativní možnost nakládání s biologickým odpadem odjinud.

Ale ani v Liberci se nemusí zbytky ze zahrady pálit. Každý občan města může každý rok odvést do sběrných dvorů půl tuny odpadů zcela zdarma.