Plameny, které šlehaly v neděli brzo ráno v podzemním patře rozestavěné části libereckého obchodního centra Forum, poničily vzduchotechniku a elektroinstalaci. Majitel objektu tak během několika málo hodin přišel o vybavení za pět milionů korun.

Požár na telefonickou linku hasičů nahlásil krátce před půl druhou hodinou ranní náhodný svědek, který si všiml, že se z rozestavěného křídla obchodního domu na Soukenném náměstí valí kouř.

„Náš operační důstojník na místo nahlášeného požáru okamžitě vyslal profesionální hasičskou jednotku z Liberce spolu s dobrovolnými kolegy z Růžodolu a Vratislavic nad Nisou,“ uvedla Iva Michalíčková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Polystyrén a papír nasytily plameny

Když bojovníci s ohněm na místo dorazili, zjistili, že požár se rozrůstá v druhém podzemním podlaží nedostavěného objektu. Ohnisko bylo nejspíše v místnosti, kterou dělníci využívali jako sklad materiálu, a tudíž zde bylo plno polystyrénu a papíru, který lehce vzplane při sebemenší jiskře.

„Hasiči na požár nasadili dohromady tři vodní proudy. Plameny se jim tak podařilo dostat pod kontrolu krátce po druhé hodině ranní,“ popsala zásah tisková mluvčí Iva Michalíčková.

Podle ní pak ještě trvalo zhruba třicet minut uhašení posledních plamenů a plamínků. Na místě požár poškodil hlavně vzduchotechniku a elektroinstalaci. Dále pak plameny poničily obvodové zdivo a zcela spálily rozličný stavební materiál.

Příčina, kvůli které začalo v podzemí rozestavěného obchodního domu hořet, je zatím neznámá. „Kvůli škodě, kterou požár způsobil, musíme vše důkladně prověřit. Případem se zabývají také liberečtí kriminalisté. Domněnku, že požár vznikl něčí rukou, nemůžeme zatím popřít, ale ani vyvrátit,“ uvedla Ivana Baláková, tisková mluvčí liberecké policie.