V povědomí veřejnosti jsou policejní psi známí především pronásledováním zločinců, vyhledáváním drog či pátráním po pohřešovaných osobách. V posledních letech se však do popředí zájmu dostávají psi speciálně vycvičeni k pátrání po příčinách požárů.

Jen v Libereckém kraji bývají ročně nasazeni přibližně na šedesáti požářištích. Psi označí v 50 až 53 případech použití zápalné látky, přičemž z odebraných vzorků laboratorní testy ve 46 případech potvrdí konkrétní zápalnou látku. Psi tak významně pomáhají v tažení kriminalistů proti žhářům.

Motivy těchto zločinců bývají různé. Někdo zapálil objekt, aby získal peníze za výhodné pojištění, někdo si tímto způsobem vyřizuje účty s protivníkem a nemálo požárů způsobili i pyromani či jinak psychicky narušení lidé.

Stačí pouhých pár molekul

A co vůbec může psí čich nalézt na spáleništi?

„Označí místo, kde byly rozlité běžné zápalné kapaliny. Ty se skládají z lehkých a těžkých frakcí. Lehké se snadno odpaří a rychle vzplanou, a čím větší žár, tím více se těžké frakce zatlačí i do málo savého podkladu, jako je třeba beton. A psovi stačí jen několik molekul této látky, aby označil místo s jejím výskytem," snaží se praporčík David Kos zjednodušeně vysvětlit princip využívání těchto čtyřnohých specialistů.

Po označení místa přijdou na řadu kriminalističtí technici, kteří v místě odeberou stěry. V laboratoři pak provedou pomocí chromatografu a další techniky rozbory, kterými přesně stanoví druh použité zápalné látky. A to už je další krůček, který může kriminalistům napovědět směr pátrání.

Přispívají k usvědčení

Když se potvrdí použití zápalné látky, pak je nejspíš zřejmé, že se jedná o úmyslný trestný čin. A takových se s přispěním psů už odhalilo mnoho.

Například šestiletý německý ovčák Kenny praporčíka Martina Vejběry našel stopy po zápalné látce, což přispělo na Českolipsku k usvědčení mladého muže z vraždy. Svého otce žijícího v obytné buňce usmrtil tak, že v noci rozbil okno, polil ho hořlavou látkou a zapálil. V jiném případě zase tříletý ovčák Dasty psovoda Davida Kose pomohl k odhalení úmyslného zapálení chalupy ze žárlivosti. Sedmdesátiletý muž se už nemohl na nic vymlouvat ve chvíli, kdy pes našel ve zbytcích stavby dokonce šest míst, kde byla k zapálení použitá hořlavá tekutina.

Podobné případy by vystačily na celou knihu, která by rozhodně nepostrádala na zajímavosti. A to je řeč jen o třech psích specialistech na požáry, které má PČR v Libereckém kraji. Další tři dokážou vyhledávat výbušniny, dva drogy, jeden zbraně a pětadvacet všestranných psů zase přispívá k naší bezpečnosti na veřejných prostranstvích. K jejich zásluhám a zajímavým případům se vrátíme někdy příště.

Josef Růžička