Kouř, že není vidět metr před sebe, zápach škvařeného plastu a hasiči v dýchacích maskách. Tak vypadaly podzemní garáže libereckého Babylonu ve čtvrtek před desátou hodinou večerní. Požár, který vznikl kvůli špatné elektroinstalaci, zde způsobil škodu za třičtvrtě milionu korun.

Požáru si všiml host

Jeden z hostů Babylonu, který se zde zrovna zdržoval na konferenci ohledně trhu s diamanty, na celou věc upozornil personál hotelu, který ji nahlásil na linku libereckých hasičů několik minut před dvaadvacátou hodinou.

„Náš operační důstojník na místo ihned vyslal profesionální jednotku z Liberce zároveň s dobrovolníky z Růžodolu a Vratislavic nad Nisou,“ uvedla Iva Michalíčková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Hasiči na místo požáru okamžitě přijeli a zjistili, že ve třetím podlaží krytých garáží hoří tři vozy. Podle Michalíčkové se však kvůli závažnosti situace během požáru k Babylonu sjelo hned devět jednotek s jedenácti cisternovými vozy a jedním výsuvným žebříkem.

Hasiči naštěstí museli z hotelu evakuovat pouze pár lidí, kteří se ubytovali ve třetím a čtvrtém patře. Jejich pokoje však byly pouze zakouřené a poté, co je hasiči odvětrali, se hosté mohli vrátit zpět.

Vozidla v garáži nikdo nezapálil

„Požár se nám podařilo dostat pod kontrolu kolem půl jedenácté v noci, pak jsme ještě zkontrolovali stav střechy objektu a celou akci jsme úplně ukončili krátce před půlnocí,“ dodala tisková mluvčí Iva Michalíčková

Nejdříve si hasiči a policisté mysleli, že požár mohl někdo založit úmyslně. Kryté garáže jsou totiž komukoliv bez problému přístupné. To však vyvrátil hasičský specialista, který se na místo požáru vydal následující den, tedy v pátek.

Po důkladném prozkoumání ohořelých vozidel a jejich okolí konstatoval, že příčinou požáru byla chyba na elektroinstalaci jednoho ze zničených vozů.
Verzi o tom, že by požár v parkovacím domě někdo založil naschvál, zcela popřel.