Zdá se, že si zde někdo předem připravil půdu pro žhářský útok. „Potíže začaly asi před deseti dny,“ popsal Milan Šír, který v poškozeném domě bydlí. „Ve vchodových dveřích jsem našel zalomený klíč, který se mi podařilo vytáhnout. Dva dny nato někdo zalepil zámek vteřinovým lepidlem.“

Oheň zničil okno a dráty k výtahu

Samotný požár zničil věci za sto tisíc korun. Jednalo se o nábytek, který měli obyvatelé domu v mezipatře mezi 4. a 5. patrem. Plameny také zničily velké plastové okno, poškodily omítku a elektroinstalaci, takže v domě teď nejezdí výtah.

„Hořel velký plastový stojan na květiny,“ upřesnil operační důstojník libereckých hasičů. „Tísňové volání přišlo chvíli po páteční půlnoci. Na Hvězdné zasahovali hasiči z liberecké jednotky a dobrovolní hasiči z Vratislavic. Hasiči i policisté zde byli do několika minut,“ doplnil. Škoda za sto tisíc je přitom tím lepším scénářem – včasný zásah zachránil majetek v hodnotě přes dva miliony korun.

Zda se ale jedná o útok žháře, který v Liberci řádí od letních měsíců, ale policie neví. „Tuto informaci nemáme potvrzenou, příčina požáru je stále v šetření,“ řekl policejní mluvčí Petr Kmínek. „Okamžitě po příjezdu zkontrolovali policisté okolí hořícího domu, ale nezjistili žádný pohyb osob,“ dodal. Pokud se tedy jedná o dílo žháře, stihl uprchnout. Pokud to navíc je tentýž žhář, který v Liberci již několikrát udeřil, má na krabičce zápalek již přes deset zářezů – tolik požárů totiž již způsobil.

Zapaluje dobře hořící věci, jako je odpad nebo nábytek, na chodbách a ve sklepech domů v centru Liberce – na Tržním náměstí, v Jablonecké ulici nebo v Hokejce. Zatím všechny požáry se hasičům naštěstí podařilo zlikvidovat, než stačily napáchat významnější škody. Pokud žhář skončí v rukou zákona, má se na co těšit. „Nelze přesně říci, z čeho by ho státní zástupce mohl obvinit, ale nabízí se například obecné ohrožení, poškozování cizí věci a žhářství,“ řekl mluvčí Kmínek. „Hmotná škoda by se po sečtení všech jeho útoků také vyšplhala pořádně vysoko.“