Horké a suché počasí si dál vybírá svou daň. Plameny v pondělí před polednem vzplanuly i na Ještědu, kde začalo hořet asi padesát metrů daleko od vysílače. Oheň, který likvidovalo 19 jednotek hasičů, postupně zachvátil plochu o rozloze jeden hektar a byl vyhlášen čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

„Oheň byl nahlášen v 10.50 hodin. Nejprve jsme na místo vyslali šest jednotek hasičů, vzhledem k tomu, že byl ale silný vítr a oheň se rychle šířil, byla povolána posila,“ popsala krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková, podle které na místo dorazilo nakonec více než 110 hasičů. „Kromě toho se velitel zásahu velice rychle rozhodl vyžádat si také leteckou pomoc,“ poznamenala dále Bílková.

Nad Ještěd tak krátce po poledni začaly nalétávat vrtulník i letadlo s vodními vaky. „Tato metoda se projevila jako velice účinná. Hořící porost byl totiž nízký a voda se dostala až na zem. Dohromady shazovaly vrtulník i letadlo vodu dvacetkrát,“ sdělila mluvčí hasičů.

Doutnající porost ale krotili hasiči dále i přímo v terénu. Vodu v cisternách dopravovaly sbory dobrovolných hasičů kyvadlovou dopravou z vodní nádrže na umělý sníh až nad parkoviště Ještědka, odkud už se táhly hadice. „Jednalo se o velice náročný zásah. I v tomto počasí mají na sobě hasiči mnohakilovou výstroj a do toho ještě musí sami přenášet hadice na dlouhé vzdálenosti,“ okomentovala Bílková. Přestože byl oheň lokalizován už ve 13.10, hasiči pracovali na místě ještě další hodiny. „V tomto počasí hrozí další rozhoření, proto bude na místě přes noc hlídat jednotka dobrovolných hasičů,“ upozornila dále mluvčí.

Během požáru nebyl nikdo zraněn a podle mluvčí nebyla nutná ani evakuace Ještědu, o čemž svědčily i davy zvědavců, které mířily z Ještědu i dlouho po poledni. „Nic už jsme neviděli, jen spoustu hasičů,“ svěřili se turisté z Prahy, kteří museli z vrcholu dolů po svých. Kabinová lanovka totiž během zásahu nejezdila. Jinak byl ale podle mluvčí Hotelu Ještěd Mileny Lánské provoz areálu nepřerušen.

„Jen jsme v momentě, kdy jsme zjistili, že hoří, museli uvolnit parkoviště pro hasiče. Vzhledem k tomu, jak máme proškolený personál, trvala celá akce pár minut,“ vysvětlila Lánská s tím, že ve chvíli, kdy na Ještěd začaly najíždět hasičské vozy, měly už volné cesty i parkoviště.

„Naše hosty hlavně zajímalo, kdy a jak se k nám dostanou,“ poznamenala dále mluvčí. Řada turistů už se totiž nahoru nedostala ani pěšky a postupně se hromadili na parkovišti Ještědka, kde si museli počkat několik hodin. „Přijeli jsme až z Českých Budějovic a zrovna tohle. Na Liberec jsme si vyhradili jen jeden den, tak doufáme, že se na Ještěd stihneme podívat,“ svěřil se Petr Florián z Českých Budějovic, který k Ještědce dorazil s rodinou kolem jedné odpoledne.

Většina přihlížejících ale brala zásah hasičů jako nezvyklou atrakci a nálety letadel s vodou si natáčela na mobily. Provoz k hotelu byl obnoven kolem 16 hodiny. Příčina požáru je podle mluvčí hasičů zatím v šetření.