Místo toho, aby se potuloval po ulicích a zkoušel například cigarety nebo alkohol, tráví volné chvíle smysluplněji. V hasičské zbrojnici. „Chodím sem, protože tu mám kamarády, je tu sranda a baví mě to," říká šestnáctiletý Miroslav Baudyš, mladý hasič z Vratislavic. Dobrovolní hasiči zde mají zhruba šedesát dětí, kterým vyplňují volný čas a připravují je na závody, nebo organizují tábory. Vše je ale o penězích. Letos tak poprvé nebude tábor pobytový, ale „jen" příměstský.

MIROSLAV BAUDYŠ je mladým hasičem ve Vratislavicích už celých devět let.

„Budeme žádat o dotace. Určitě se přihlásíme do grantového kola našeho městského obvodu, který nás podporuje asi nejvíce," říká Daniela Petrová, vedoucí Kolektivu mladých hasičů ve Vratislavicích nad Nisou a pokračuje: „Dále to zkusíme také na krajském úřadě," dodala.

Spaní pod širákem si letos děti ale neužijí.

„Letos bude po několika letech tábor příměstský, takže děti přijdou ráno a odpoledne, v podvečer si je rodiče vyzvednou," konstatovala Petrová.

Děti přitom rády na táborové noci vzpomínají. „Byla jsem tam jednou a asi nejvíc se mi líbily soutěže a spaní pod širákem. Akorát jsem byla poštípaná od komárů," říká Sandra Vodyšková.

Pořádající upřednostňují mladé hasiče před vlastní soukromou dovolenou.„Já jsem sice jinak učitelka v mateřské školce, takže mám třeba pět týdnů volno, ale ostatní si musí brát ve svém zaměstnání dovolenou a u nás nic nedostanou. Vše dělají z vlastní vůle a zadarmo," uvedla vedoucí mladých hasičů.

Že se mladí hasiči opravdu nevzdávají a bojují za svou existenci přes prakticky žádné peníze, dokazuje i pravidelný dětský den.

„Děti třeba hasí malý dřevěný domeček, kdy si vyzkoušejí jakoby skutečný výjezd. Máme tu třeba plošinu, která vyveze lidi nad zbrojnici. Lidé uvidí ukázky prací dětí, bude živá hudba a zároveň nábor nových členů," popisuje Daniela Petrová, vedoucí Kolektivu mladých hasičů ve Vratislavicích nad Nisou.