Co musí přimět matku, aby hodila ročního chlapce z prvního patra na zahradu? Někam do temnoty již plné kouře. Tam dole čekala náruč zachránce. Strach, jedině strach. Sedmnáctiletá Nikola Witeková měla volbu: buď bude věřit ve šťastný osud nebo se i s dětmi v domě udusí. Druhé miminko má totiž už tři měsíce pod srdcem. Podle lékařů jsou oba, až na zraněnou ruky matky, v pořádku.

„Už se tam nikdy nevrátím, ani pro věci," říká mladá žena. Azyl našla u rodičů v Liberci a na hrůznou noc by nejraději zapomněla. „Nahnula jsem se co nejvíce přes parapet a pustila Vojtu dolů," popisuje únik před ohněm v poslední chvíli. Všude už bylo plno kouře. Sotva byl chlapec v bezpečí, skočila také.

Alois Piroutek se dostal do péče lékařů hned na místě: „Jen jsem se nadýchal kouře. Teď se ale nemám, kam vrátit. Hořelo přímo nade mnou."

K požáru podle vyšetřovatele hasičů Jana Ondráčka ve druhém nadzemním podlaží, odkud se rozšířil na střechu. „Požár zcela zachvátil jednu garsoniéru," uvedl s tím, že je zatím předčasné hovořit o důvodu, proč začalo v domě hořet. Verzí mají několik, ale kriminalisté stále nevyslechli všechny svědky. S uzavřením případu je třeba tedy počkat.

Ohni totiž předcházela hádka na ulici. „Večer mám vždy otevřená okna. Ten halas z hádky byl slyšet až ke mně. Ženská štěkala a mužský hlas byl hrubý," popsala důchodkyně, který bydlí nedaleko. Že šlo o hádku potvrdil i Alois Piroutek, který má vyplavený byt pod požárem: „Hádali se na ulici. Pak jí ten chlap dal facku a ona odešla někam do města, on do domu. Za chvíli hořelo."

ZRANĚNÍ NEJSOU VÁŽNÁ

Hasiči, kteří zasahovali v dýchací technice, při požáru zachránili z domu dva lidi. „Jednoho člověka pomocí nastavovacího žebříku, kvůli záchraně druhého rozbili okno v přízemním bytě a vytáhli ho ven," doplnila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová. Zdravotníci ošetřili celkem tři lidi, kteří se nadýchali zplodin hoření. Těhotná žena si zranila ruku.

Oheň poškodil také střechu objektu. Část střešní konstrukce museli hasiči rozebrat. Na hašení prostoru mezi střechou a stropem využili cisternu vybavenou zařízením pro řezání vodním paprskem (Cobra).
V šest ráno se rozhořela opět postel v domě. Stačil na to už vysokotlaký proud vody.

KAM PŮJDOU NÁJEMNÍCI?

Už od rána včera na místě uklízel správce Bohumil Bičiště. „Já nejsem majitel, ten je v Japonsku," uvedl pro Deník s tím, že z toho všichni moc nadělají. „Prostě se sem za hodinu zase všichni vrátí. Nemám čas na dlouhé hovory, já tady mám práci," uzavřel.

Kam se nastěhuje osazenstvo zničené garsoniéry, nad kterou chybí střecha ale Bičiště neuvedl. Důraz klad, že to není ubytovna ale bytový dům.

Podle vyšetřovatele je škoda na objektu 300 000 korun, ale hasiči uchránili hodnotu zhruba za milion.