Celkem 31 lidí včetně dětí teď prozatím bydlí na třech jiných místech, například v jednom domě v sousedství či na ubytovně na Františkově. „Jde ale pouze o dočasné ubytování,“ upozornil primátorův náměstek Ivan Langr.

S hledáním nového bydlení teď dotčeným pomáhají lidé z neziskové organizace Romodrom i úředníci. „Pomoci se snažíme v rámci všech možností, které máme, ať už cíleným sociálním poradenstvím nebo zprostředkováním potřebných sociálních dávek. Stejně tak ale předpokládám aktivní přístup a snahu hledat si nové bydlení individuálně,“ podotkl Langr.

Zapečetěný dům patří soukromému majiteli Radimu Urbanovi. Ten přitom vlastní řadu podobných nemovitostí, mimo jiné nechvalně proslulý Kovák v Chrastavě nebo další dva domy v liberecké Vojanově ulici. Právě na jeden z nich se teď Liberec snaží vyhlásit bezdoplatkovou zónu. Ta by tamním nově příchozím obyvatelům neumožňovala pobírat doplatky na bydlení, čímž by se stali méně zajímavými pro takzvané obchodníky s chudobou. Proces aktuálně běží. „Žádost byla vyhodnocena jako zdůvodněná, takže myslím, že to dopadne,“ přiblížil Langr.

Bezdoplatková zóna však není všespásným řešením, hrozí totiž, že se z domu stane prázdná ruina. „Do budoucna bychom se rádi pokusili podobné domy vykupovat, rekonstruovat a zabydlovat je způsobem, který z nich neudělá vyloučenou lokalitu,“ uvedl Langr. Podobný problém se totiž může v budoucnu týkat desítek lidí na různých místech v Liberci.