Zmatek a stres vyvolal v úterý v podvečer hustý dým v jednom z bytů v domě s pečovatelskou službou v ulici Burianova v Liberci. Kvůli požáru muselo dům opustit 22 lidí. Liberec - Zmatek a stres vyvolal v úterý v podvečer hustý dým v jednom z bytů v domě s pečovatelskou službou v ulici Burianova v Liberci. Kvůli požáru muselo dům opustit 22 lidí. „Bylo to šílené. Přišla jsem z práce a slyším hasičské vozy. Hrklo ve mně - snad se neděje něco u nás,“ vybavuje si ředitelka Centra sociálních služeb Liberec Lenka Škodová. 

„Když mi vzápětí volala jedna z pečovatelek, věděla jsem, že je zle. Do toho mi přicházely poplašné zprávy, že venku před domem je 160 osob k evakuaci. V celém komplexu je 170 bytových jednotek, značná část bezbariérových pro vozíčkáře,“ popisuje perné chvíle. Objekt nakonec muselo opustit jen 22 lidí. Incident vznikl v přízemí, kde žije mladý vozíčkář. Přesná příčina se ještě vyšetřuje, ale pravděpodobně vzplálo jídlo, které si muž ohříval, zatímco byl na toaletě. Když otevřel dveře, byl už pokoj plný dýmu. „Naštěstí byla ve vedlejším pokoji pečovatelka, která hned volala hasiče,“ popsala ředitelka. Pak už šlo vše ráz na ráz.

„Hasiči tu byli v rekordním čase a musím před nimi smeknout. Zásah trval jen několik minut. Kromě profesionality mají mou obrovskou úctu za rychlou a citlivou evakuaci klientů, mezi kterými byla řada vozíčkářů i seniorů, kteří na stres reagovali různým způsobem. Díky rychlému zásahu se všichni mohli v poměrně krátkém čase vrátit do svých domovů. Za to jim patří obrovský dík,“ dodává ředitelka a oceňuje i své zaměstnance, kteří se po službě vrátili, aby pomohli situaci v seniorském domě stabilizovat. 

„Hlavním problémem byl hustý dým, ale na to jsme nasadili přetlakovou ventilaci. Přistavili jsme také evakuační autobus, aby lidé nemuseli čekat venku v zimě, ale jinak jsme na podobné výjezdy, ať už se jedná o seniorské domy, nemocnici nebo školky, několikrát do roka proškolováni a postupujeme podle speciální metodiky. Díky tomu postupují naši muži velmi rychle, ale zároveň vnášejí do zmatků pořádek a autoritu, což dokáže složitou situaci velmi zklidnit,“ upřesňuje mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková.

Rychlá akce a fakt, že v domě, kde žijí starší nebo postižení lidé, proběhla bez fatálních následků, je nejen důsledkem profesionálního zásahu krajských hasičů, ale i některým novým opatřením. „Díky podpoře města jsme mohli rozšířit pečovatelské služby od páté hodiny ráno do půlnoci. Na dispečinku je stálá služba 24 hodin,“ připomíná ředitelka Škodová. Klienti včetně mladého vozíčkáře tak z incidentu vyvázli bez zranění. Záchranáři odvezli do nemocnice pouze pečovatelku, která se nadýchala kouře. 

INCIDENT ODKRYL LETITÝ PROBLÉM

Také byt se městu podaří opravit velmi brzy. Mladíka, který je odkázán na vozík, se zatím ujali v Jedličkově ústavu, kde pracuje. „Je to náš dům a město je pojištěné, takže v tom nevidím žádný problém,“ vysvětluje náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr. Podle něj je zásadní, aby se mladý muž s postižením, který je odkázán nejen na vozík, ale i na péči mimo rodinu, mohl co nejdřív vrátit do svého domova.

„Pro vozíčkáře je každá změna velmi těžká, protože musí mít celou řadu úkonů zautomatizovaných,“ dodává náměstek Langr.  „Za takový přístup jsem nesmírně vděčná,“ říká k tomu ředitelka zařízení. A doplňuje, že nejen kvůli lidskému přístupu. Centrum sociálních služeb totiž už teď bojuje s nedostatkem míst. A nejen v pečovatelských domech.

Fatální nedostatek lůžek je hlavně v domě pro seniory a odlehčovací službě, které městské Centrum sociálních služeb spravuje. „Aktuálně máme v každém z těchto pobytových zařízení 10 lůžek, ale žádostí je jen u nás kolem 25,“ konstatuje ředitelka Škodová.  Náměstek Langr by chtěl počet lůžek v příštích letech minimálně zdvojnásobit. Důvodem současného nedostatku míst a velkého počtu žadatelů, který se v budoucích letech bude dále zvyšovat, je podle něj malá podpora sociálního bydlení ze strany státu.

„Výstavba domů s pečovatelskou službou a domů pro seniory je prý proti proti prosazované integraci. Představa je, že se lidé s nějakým handicapem nemají koncentrovat na jednom místě, ale podle mě je to nesmysl, protože nejde jen o bydlení, ale hlavně o služby. Pak se stává, že starý člověk, který žije sám a kvůli nemoci skončí na vozíku, musí čekat v domě, který k tomu není uzpůsoben, i několik měsíců a často se pomoci ani nedočká,“ konstatuje Langr.  Chybějící místa se město snaží získat alespoň finanční podporou v krajských zařízeních. „Konkrétně šlo o domovy důchodců ve Vratislavicích a Františkově, kam směřují především obyvatelé Liberce,“ podotýká náměstek.

S MÍSTY BOJUJE TAKÉ KRAJ

V celém Libereckém kraji je celková kapacita v domovech pro seniory 899 lůžek. Kvůli nedostatečné kapacitě musely jen loni odmítnout 460 žádostí. Podle mluvčího krajského úřadu Filipa Trdly to však neznamená, že je tento počet žádostí totožný se skutečnými potřebami. „Nemůžeme garantovat, že došlo k přesné identifikaci potřeb, z čehož vyplývá, že ne všichni žadatelé by měli využívat daný druh služby a také že v tuto chvíli nelze rozlišit mezi žádostmi zaslanými do více zařízení. Data by tak mohla být z naší strany zavádějící,“ líčí Trdla. 

Dalších 522 lůžek je pak v zařízeních se zvláštním režimem. Ty podle Filipa Trdly nemusejí sloužit pouze pro osoby trpící Alzheimerovou chorobou či některými typy demencí, ale i lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění. Také tam museli odmítnout kolem 400 žádostí. Podle informací od samotných žadatelů se na ubytování čeká i dva roky.