Komu se to už stalo, jistě si dává pozor. Ví totiž, co dokáže udělat takový prohořelý adventní věnec nebo lampion. „Řada z nás si neuvědomuje, jaké nástrahy přinášejí svíčky, prskavky či adventní věnce. Měli bychom si pamatovat, že jde o otevřený plamen, který nemůžeme nechat bez dozoru,” varuje mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

„Zhasnout ho musíme nejen, když odcházíme z domu, ale i když jdeme spát. Naše domovy jsou plné hořlavých materiálů a při převrácení svíčky může dojít k neštěstí,” dodává.

Souhlasí s ní i komisař Jiří Mandl, který se s vánočními požáry potýká každoročně. „Manipulujte opatrně i s použitými zápalkami. Nevkládejte je zpátky do krabičky ani je horké neházejte do koše,” radí.

Podle něj mohou být kritické i návraty z různých večírků. Člověka honí mlsná, chce si něco ohřát na sporáku a na jídlo zapomene. Hasiči každoročně evidují požáry, kdy došlo ke vznícení potravin. „Pokud se tak stane, v žádném případě je nehaste vodou. Použijte velkou pokličku nebo plech na pečení. Ty zamezí přísunu kyslíku a oheň uhasne,” upozorňuje Štrauchová.

O Vánocích se peče, vaří, pere, a to všechno zatěžuje i elektrickou síť, ve které může dojít ke zkratu a následnému požáru. „Pozor na přetížení,” doplňuje Mandl. Nejrůznější nebezpečné nápady mohou mít i děti. „Nejsou zabaveny jako ve školce nebo škole a hra s ohněm pro ně může být skvělým nápadem, jak si vyplnit volnou chvíli,” říká mluvčí.

A kapitola sama o sobě je i silvestrovská pyrotechnika. „Pyrotechniku nakupujte jen ve specializovaných obchodech a vyžadujte český návod výrobce. Toho se pak držte,” upozorňuje Mandl. Pokud ale dojde k neštěstí, je nutné si pamatovat dvě telefonní čísla, 150 a 112. Na ty je radno okamžitě volat.