Hned dvě závažnější události řešili ve středu liberečtí hasiči. Museli se vypořádat s požárem v jednom ze secondhandů v Hodkovicích nad Mohelkou a také vyjížděli k případu, kdy muž na policejní stanici v Chrastavě přinesl radioaktivní předmět.

První z událostí se odehrála krátce před půl jednou hodinou odpolední. Náhodný svědek na telefonní linku hasičů nahlásil, že z oken secondhandu v Liberecké ulici v Hodkovicích nad Mohelkou se valí oblaka kouře.

„Náš operační důstojník na místo požáru prodejny textilu okamžitě vyslal jak profesionální hasičskou jednotku z Liberce, tak jednotku dobrovolných kolegů z Hodkovic nad Mohelkou. Na místě hasiči zjistili, že hoří oblečení na ploše přibližně čtyři metry čtvereční,“ popsal situaci Radek Vojík z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Podle něj nejdříve dobrovolní hasiči požár uhasili jedním vodním proudem. Když později přijeli jejich profesionální kolegové z Liberce, zkontrolovali celé spáleniště speciální termokamerou. Žádná skrytá ohniska však nenašli, a tak se obě jednotky mohly vrátit zpět do základen.

Předmět zabalili do igelitového pytle

Další případ zalarmoval liberecké hasiče krátce před třetí hodinou odpolední ve stejný den. Policisté, kteří slouží na stanici v Chrastavě, totiž zavolali na hasičskou linku s žádostí o pomoc. Na jejich služebnu přinesl jeden z obyvatel města předmět, na kterém strážci zákona nalezli štítek se symbolem radioaktivního nebezpečí.

„Naše vozy okamžitě vyjely na inkriminované místo, kde jsme speciálním přístrojem změřili hodnoty radioaktivity. Zjistili jsme, že přípustné hodnoty nejsou závažně překročeny,“ uvedl Radek Vojík.

Krajské operační středisko mezitím podle něj celou situaci nahlásilo hlavnímu operačnímu středisku Hasičského záchranného sboru a také Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.

Hlásič používal jako imitaci alarmu

Poté, co hasiči zjistili, že předmět nepředstavuje akutní nebezpečí pro ně ani pro další obyvatele Chrastavy, zabalili ho do igelitového pytle a plechového kbelíku. Takto zabezpečený předmět schovali do prázdné garáže, kde ho budou chrastavští policisté střežit až do té doby, než si ho vyzvedne firma, která ho odborně zlikviduje.

„Jednalo se o hlásič elektronické požární signalizace v provedení pro průmyslové provozy,“ řekl Radek Vojík. Muž, který předmět na policejní stanici přinesl, ho používal řadu let jako imitaci alarmu pro odrazení případných zlodějů. Na policejní stanici jej donesl až po upozornění známých, kteří mu řekli, že by hlásič mohl obsahovat radioaktivní látku.