Den jako z přírodopisného filmu má za sebou Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Jen během pondělí zachraňovali srnku uvězněnou v bazénu, kočku na stromě, kolemjdoucí před rojem včel na náměstí a zaběhnutého leguána.Hned ráno na hasiče z Tanvaldu čekala srnka uvězněná v bazénu u domu v obci Šumburk pod Desnou. „Jelikož byla alespoň částečně na plachtě pokrývající bazén, hasiči jí vystrčili přední nohy na okraj a srnka se pak sama vyhoupla ven a utekla," vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

O pár hodin později vyjížděli liberečtí hasiči ke kočce uvízlé na stromě. Ta vylezla zhruba do dvanáctimetrové výšky a už druhým dnem prosila o pomoc. „Na pomoc přispěchali liberečtí hasiči v čele s lezeckou skupinou, která s nastavovacími žebříky a postupovým jištěním zvíře sundala," doplnila Štrauchová

Exotický leguán zaměstnal naopak profesionály z České Lípy a Jablonného v Podještědí po druhé hodině odpolední. Toho na strom v Pertolticích pod Ralskem zahnal pes, kterého potkal na dvorku. Vyplašený leguán se sám ze stromu nemohl dostat, a proto musel počkat až na své zachránce z řad hasičů. „Odchyt leguána byl rozhodně exotický a hasiči se s ním běžně nesetkají. Proto také museli při zásahu improvizovat. K odchytu si zapůjčili rybářský podběrák, ale i tak to nebylo lehké, protože leguán několikrát utekl na jinou větev a honit takové zvíře po stromě ve výšce 14 metrů není jednoduché. Nakonec se ho přece jen podařilo odchytit a kolem čtvrté hodiny odpolední se hasiči vrátili na základny," popsala další pondělní výjezd tisková mluvčí hasičů.

Ti jsou v létě často voláni k zatoulaným rojům včel. Jeden takový roj se usadil na Husově náměstí v Lomnici nad Popelkou. „Lidé by ale neměli práci hasičů zneužívat, hasiči tu jsou od toho, aby pomohli v ohrožení života či zdraví a nejsou jakousi firmou pro záchranu zvířat. V posledních dnech se rozmáhají výjezdy k likvidaci vos, včel a sršňů. Hasiči jezdí jen tam, kde jsou v ohrožení lidé na veřejném prostranství nebo se roj či báň vyskytuje na veřejnoprávních budovách. Na „soukromou" likvidaci je třeba zavolat firmu, která má na starosti deratizační a dezinsekční služby. Ta navíc disponuje speciálními postřiky nebo průmyslovým vysavačem se silným výkonem. Hasiči nejsou k těmto likvidacím vybaveni, nemají žádné speciální jedy ani nástroje," dodala Štrauchová.

V Libereckém kraji hasiči během pondělí vyjížděli k jedenácti případům. Kromě záchrany dezorientovaných zvířat napříč celým krajem vyjížděli dopoledne k nehodě ve Starém Dubu nebo otevírali dveře muži, který si zabouchl klíče a nemohl se dostat ke svým lékům. Co do počtu zásahů byl Liberecký kraj v pondělí nejklidnější v celé republice.